Czwartek

29.04.2021: Przegląd dnia

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite!

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Koronawirus w Polsce

#1

Dzisiaj odnotowano 8,427 tysięcy zarażeń koronawirusa w Polsce i 541 zgony. Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach śląskim (1328), mazowieckiem (1025) i dolnośląskim (934) – informuje Ministerstwo Zdrowia. Zajętych jest 2 895 respiratorów w Polsce. Jest też dobra wiadomość dla obywateli w wieku 40-41 lat, gdyż dzisiaj jest ich termin zapisywania się na szczepienia przeciw COVID – 19.

To jest ważna decyzja, ponieważ wczoraj rząd przedstawił harmonogram luzowania obostrzeń w Polsce. Dlatego bezpieczeństwo przed potencjalnym zarażeniem jest ważne i kluczowe jest, żeby wykonać jak największą ilość szczepień, by móc powrócić do ‘normalności.’

Spotkanie Dworczyk – Hartwich

#2

Wczoraj doszło do przepychanek między posłanką Iwoną Hartwich (KO), a Michałem Dworczykiem (PiS). Doszło to w momencie, kiedy Premier Mateusz Morawiecki wychodził ze spotkania z Lewicą w sprawie Funduszu Odbudowy. Drogę przejścia zablokowała im posłanka KO, mama niepełnosprawnego syna Jakuba. Domagała się od Ministra Dworczyka (szefa odpowiedzialnego za szczepienia w Polsce) informacji, dlaczego grupa niepełnosprawnych obywateli nie została uwzględniona w grupie priorytetowej na szczepienia przeciw COVID-19. 

Na korytarzach sejmowych doszło do lekkich przepychanek, które poskutkowały tym, że Minister Dworczyk zaprosił panią posłankę na wideokonferencję w piątek, o godzinie 12. Minister pisze ‘’proszę przyjąć zaproszenie na wideokonferencję dotyczącą możliwości szczepień osób niepełnosprawnych, która odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 12.’ Minister załączył list z przeprosinami i wysłał kwiaty – informuje posłanka na swoim Facebooku.

Iwona Hartwich została wybrana do Sejmu w 2019 roku, z list Koalicji Obywatelskiej. Jest mamą niepełnosprawnego syna. Organizuje strajki na rzecz niepełnosprawnych obywateli. Ostatni strajk, jaki się odbył, to strajk w 2018r, który trwał od 18 kwietnia do 27 maja w budynku sejmowym.

Projekt ratyfikujący Fundusz Odbudowy w Sejmie

#3

Do Sejmu wpłynął projekt ratyfikujący Fundusz Odbudowy, który ma zasilić polską gospodarkę aż o 672,5 miliarda złotych – taką pożyczkę zaciąga Unia Europejska w ramach kryzysu wywołanego przez koronawirusa. Projekt można znaleźć na stronach Sejmu. Nie ma jeszcze podanej dokładnej daty, kiedy Sejm zacznie debatę nad ratyfikacją tego projektu. Dzisiaj odbyła się konferencja Rzecznika rządu Piotra Mullera i Waldemara Budy, odpowiedzialnego za negocjacje w sprawie FO. 

Jak zapowiedział na dzisiejszej konferencji w Sejmie, że ‘30 kwietnia ma być złożony końcowy dokument.’ Polska nie jest jedyna, która jeszcze nie złożyła planu redystrybucji środków europejskich, ale jak Buda poinformował w stacji Polskie Radio 24, ponad połowa krajów jeszcze nie wysłała finalnej wersji swojego projektu. Podkreśla, że ‘jesteśmy w terminie.’

Projekt Funduszu Odbudowy dostał zielone światło ze strony Lewicy, która wzięła udział w negocjacjach z rządem. Rządowi brakuje większości w Sejmie, ponieważ koalicjant PiS-u, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry od początku mówi o twardej postawie i zagłosowania przeciw – nic nie wskazuje na to, żeby nastroje w tej partii się zmieniły.

TSUE i frankowicze

#4

Dzisiaj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł w sprawie frankowiczów w Polsce. TSUE miał za zadanie odpowiedzieć na pytania, które skierował do nich gdański Sąd Okręgowy. Jedno z głównych pytań, które Sąd w Gdańsku wysłał do TSUE było; od jakiej daty należy liczyć termin przedstawienia roszczeń banku o zwrot kapitału.

TSUE uznał, że to są sprawy, które powinny być rozwiązywane w kraju, przez sąd krajowy – ‘kwestia utrzymania w mocy warunków umowy o kredyt frankowy powinna być oceniana przez sąd krajowy.’ – informuje Business Insider. Mecenas Anna Dombska dodała ‘znamy już odpowiedzi na cztery pytania. Z ich treści nie wynika prawo do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału dla banku. Czekamy na publikację całości.’ Rozprawy w sprawie frankowiczów były cały czas odraczane. Pierwsza rozprawa miała odbyć się 25 marca, ale została przesunięta i ostatecznie TSUE zajęło się tą sprawą 29 kwietnia 2021r. Tzw. Frankowiczów w Polsce jest ok. 900 tysięcy.

Kontrola lotu Prezydenta Dudy z Zielonej Góry

TVN24 dotarł do maili, które potwierdzają, że kontroler wieży mógł pracować do godziny 22. Zostały również opublikowane rozmowy, gdzie słychać o ‘naciskach’ i o pytaniach od ‘najważniejszych pasażerów.’ Kiedy Prezydent Duda wracał z kampanii z Zielonej Góry, to wylot jego samolotu opóźniał się i maszyna nie zdążyła wystartować przed zamknięciem lotniska – a mimo tego wystartowała – pod naciskiem pasażerów. 

Kilka dni po tym zdarzeniu, na aplikacji ‘WhatsApp’ została stworzona grupa z prezesem firmy PLL LOT – Rafałem Milczarskim, ówczesnym dyrektorem biura prasowego Kancelarii Prezydenta – Maricnem Kędryną oraz politycy PiS – Marcin Horała i Maciej Małecki. Jak informuje TVN24, członkowie grupy na WhatsAppie wiedzieli, że doszło do złamania przepisów i mimo tego samolot z Prezydentem wystartował.

Błażej Spychalski, rzecznik Prezydenta informuje, że żaden z pasażerów nie miał wpływu na to czy samolot wystartuje, czy nie. Lot odbył się 2 lipca 2020r i już wtedy informowała o tym ‘Gazeta Wyborcza’, że lot może odbyć się niezgodnie z przepisami, a mimo tego – lot i tak się odbył. Jak pisała wtedy WP ‘’ (…) członkowie zarządu LOT i politycy PiS rozmawiali o tym, w jaki sposób ukryć przebieg wydarzeń, aby nie zaszkodzić kampanii głowy państwa.’’ Lotnisko w Babimoście (pod Zielona Górą) zostało otwarte do 22:30. Kontrolera lotów na służbie już nie było – informuje TVN24.

Poprzednie Przeglądy dnia:

22.04.2021 Przegląd dnia – czwartek
23.04.2021 Przegląd dnia – piątek
26.04.2021 Przegląd dnia – poniedziałek
27.04.2021 Przegląd dnia – wtorek
28.04.2021 Przegląd dnia – środa

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite!

05 comments on “29.04.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *