Wtorek

29.06.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Trzeba uważać, znów alerty RCB

#1

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert RCB do mieszkańców przebywających na terenie południowo-zachodniej Polski. Ostrzega przed burzami z gradem.

Alertem objęte są województwa: dolnośląskie, opolskie oraz część lubuskiego, łódzkiego i wielkopolskiego. RCB apeluje, aby w trakcie burz znaleźć bezpieczne schronienie i zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr.

Centrum przypomina także, że możliwe są przerwy w dostawie prądu.

Komentarz marszałka Terleckiego do odejścia trójki posłów z klubu PiS

#2

Większość (sejmowa) jest płynna, ale póki co jest bezpieczna – w taki sposób wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki skomentował odejście trojga posłów z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Stwierdził, że w takiej sytuacji czeka ich “polityczna śmierć”. Jeden z tej trójki, Zbigniew Girzyński, skomentował w odpowiedzi, że kiedyś głoszone było hasło “socjalizm albo śmierć”, które “nie skończyło się dobrze dla tych, którzy je głosili”.

Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska oraz Arkadiusz Czartoryski opuścili w piątek klub Prawa i Sprawiedliwości i złożyli w Sejmie dokumenty do rejestracji własnego koła poselskiego o nazwie “Wybór Polska”. Oznacza to formalną utratę większości sejmowej, bo klub PiS będzie teraz liczył 229 posłów.

– W tej chwili jest aura sprzyjająca odchodzeniu, ale myślę, że po kongresie to się zmieni – dodał marszałek. Kongres PiS ma się odbyć w sobotę, 3 lipca.

Spięcie między Wałęsą a Cenckiewiczem

#3

“Ikoną zakłamania III RP”, a także “niebezpiecznym dla wielu osób człowiekiem” nazwał b. prezydenta Lecha Wałęsę dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz. Chodzi o zachowanie Wałęsy podczas rozprawy w procesie o naruszenie dóbr osobistych, który wytoczył mu historyk. Na opublikowanym nagraniu słychać, jak Wałęsa mówi do Cenckiewicza, że będzie “wisiał” za “bezczelne kłamstwo”.

Na opublikowanym nagraniu widać, jak Wałęsa krzyczy do Cenckiewicza, że będzie “wisiał” za “bezczelne kłamstwo”. – Pan będzie się wstydził tego, że pan miał czelność się do mnie tak odnosić – dodał potem b. prezydent.

W procesie, który toczy się od ubiegłego roku, Cenckiewicz domaga się, by Wałęsa przestał publicznie zarzucać mu fałszowanie dokumentów o jego współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. W oświadczeniu wydanym po publikacji nagrania historyk podkreślił, że autentyczność teczki tajnego współpracownika Wydziału III Służby Bezpieczeństwa w Gdańsku o pseudonimie “Bolek” w 2017 r. jednoznacznie potwierdził Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. J. Sehna w Krakowie.

Sprawa agenturalnej przeszłości byłego przywódcy Solidarności i prezydenta Polski jest przedmiotem debaty publicznej od kilku dekad. Lech Wałęsa zdecydowanie zaprzecza, żeby kiedykolwiek współpracował z tajnymi służbami PRL. Podejmuje w tej sprawie także kroki prawne.

W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej, a także wielu historyków zajmujących się Solidarnością, kwestia współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa w pierwszej połowie lat 70. jest bezsporna.

Poprzednie Przeglądy dnia:

22.06.2021 Przegląd dnia – wtorek
23.06.2021 Przegląd dnia – środa
24.06.2021 Przegląd dnia – czwartek
25.06.2021 Przegląd dnia – piątek
28.06.2021 Przegląd dnia – poniedziałek 

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “29.06.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *