Czwartek

29.07.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Incydent z polskim autokarem w Tokio

#1

W Tokio miał miejsce incydent z udziałem autokaru wiozącego polskich lekkoatletów do wioski olimpijskiej. – „Usłyszeliśmy odgłos, jakby wybuch, ale nic poważnego się nie stało.” – komentował na gorąco Szymon Ziółkowski.

Jako pierwszy o zdarzeniu poinformował Super Express. W Tokio, w autobusie przewożącym polskich lekkoatletów do wioski olimpijskiej zapalił się silnik. Droga została zablokowana. Nikt z reprezentantów Polski nie ucierpiał. “Nasi lekkoatleci najedli się strachu. Japończykom udało się opanować sytuację i nikomu nic się nie stało” – pisał Michał Chojecki z Super Expressu. Na koniec notatki dodał z przymrużeniem oka: “Miejmy nadzieję, że to koniec pecha, a Pawłowi Fajdkowi szczęście będzie dopisywać w kwalifikacjach do finału rzutu młotem. Oby nie spalił żadnej próby”.

Wniosek Ziobry do TK

#2

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie możliwości oceniania przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu prawidłowości składu TK. We wniosku chodzi ustalenie czy zgodny z Konstytucją jest art. 6 Europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka, w brzmieniu nadanym mu przez Trybunał w Strasburgu wyrokiem z 7 maja 2021 r. Wyrok zapadł w postępowaniu wszczętym przeciwko Polsce (ze skargi Xero Flor w Polsce Sp. z o.o.).

“W ocenie Prokuratora Generalnego, we wskazanym wyroku dokonano nieuprawnionej, sprzecznej z dotychczasowym orzecznictwem Trybunału w Strasburgu interpretacji art. 6 Konwencji, wedle której pojęcie ‘sąd’ miałoby obejmować również Trybunał Konstytucyjny Rzeczypospolitej Polskiej. Tymczasem zgodnie z przepisami ustawy zasadniczej Trybunał Konstytucyjny nie może być uznany za sąd, gdyż nie sprawuje on wymiaru sprawiedliwości, lecz dokonuje hierarchicznej kontroli norm prawnych” – podaje w komunikacie Prokurator Generalny.

We wniosku wskazał też, że normy konstytucyjne nie przewidują uprawnień instytucji takiej jak Trybunał w Strasburgu do badania ustrojowej pozycji polskiego Trybunału Konstytucyjnego oraz legalności powołanych do niego sędziów. Tym samym Europejski Trybunał Praw Człowieka “naruszył suwerenne prawo państwa polskiego do kształtowania jego sądownictwa konstytucyjnego i wyłaniania sędziów Trybunału Konstytucyjnego” – podano w komunikacie.

Konferencja Tuska i kolejna pyskówka z udziałem TVP

#3

Czwartkowa konferencja prasowa Donalda Tuska dotyczyła głównie programu szczepień przeciwko COVID-19. Poza analizą sytuacji szczepień oraz szczątkowymi propozycjami usprawnienia systemu zachęt do szczepień były premier skrytykował jego zdaniem niewystarczające promowanie szczepień w mediach publicznych.

Sytuację podchwycił rzecz jasna dziennikarz TVP Miłosz Kłeczek. Zaczęło się jednak od tej wypowiedzi lidera PO: Zwracam się do TVP Info. Gdybyście połowę tego czasu, który od kilku tygodni poświęcacie na lekcje niemieckiego z moim udziałem, przeznaczyli na promocję szczepień“. Tusk podkreślił, że stacje publiczne są oglądane i słuchane na terenach, gdzie często nie ma alternatywnych mediów: „I na tych terenach jest ewidentnie najniższy poziom szczepień. Pomyślcie ile ludzi możecie uratować, jeśli przeznaczycie tę negatywną energię na przekonywanie ludzi do szczepień, na oddanie anteny ekspertom.”

Do słów Tuska odniósł się obecny na konferencji dziennikarz TVP Info Miłosz Kłeczek. „Kilka słów sprostowania, bo wprowadził pan opinię publiczną w błąd” – zaczął. –  „Od początku pandemii Telewizja Polska uruchomiła kilka programów, które nie tylko informują o zagrożeniach związanych z COVID-19, ale też promują szczepienia. Prośba, żeby pan nadrobił te zaległości antenowe i wycofał się ze swoich słów, bo myślę, że tak będzie uczciwie. Nie wykorzystujmy pandemii do walki politycznej” – przekonywał. Zadał także dwa pytania. Jedno dotyczyło Fit for 55, czyli pakietu dyrektyw dotyczących klimatu i energii. Drugie odnosiło się do propozycji Tuska skierowanych do młodego elektoratu. Szef PO odniósł się jednak tylko do kwestii związanych z mediami, po czym odprawił niepokornego dziennikarza TVP z kwitkiem: „Najlepszym komentarzem jest to, że raczej wzbudził pan spontaniczny śmiech”. – uciął krótko Tusk.

TVP Info przystąpiło do frontalnego ataku na byłego premiera podtrzymując tezę jakoby ten zanegował całość komunikacji Telewizji Polskiej dotyczącej szczepień, podczas gdy Tusk jedynie ironicznie odniósł się do kwestii ciągłego powtarzania negatywnych materiałów na jego temat w świetle braku rzetelnych informacji w TVP nt. Faktycznego stanu szczepień (zwłaszcza na ścianie wschodniej Polski). W czwartek po południu w mediach pojawiły się także informacje, że ekipa TVP Info nie została wpuszczona na spotkanie Donalda Tuska z Radą Medyczną. Nie jest to jednak prawda: nie zostały wpuszczone żadne redakcje. „Było to spotkanie zamknięte. Przed spotkaniem odbył się tzw. foto op, czyli krótkie przebitki, na które rzeczywiście nie została zaproszona redakcja TVP, mówię tutaj o mediach elektronicznych” – przyznała redakcji portalu z Gazeta.pl Agnieszka Rucińska, dyrektorka biura prasowego.

Startuje Pol'and'Rock Festival 2021!

#4

Pol’and’Rock Festival 2021 ruszył w czwartek po godzinie 15, jednak już od wtorku od godziny 11 na teren mogli wjechać pierwsi festiwalowicze. W tym roku “najpiękniejszy festiwal świata” pierwszy raz odbywa się na lotnisku w Makowicach, w gminie Płoty (woj. zachodniopomorskie).

„Dziękujemy każdemu z was z osobna, że miał tę chwilę, aby nas wesprzeć, aby być z naszym pomysłem, kiedy w marcu postanowiliśmy, że bierzemy się z tym wszystkim za bary i chcemy zorganizować festiwal. Gdyby nawet nam nie pozwolono, to spotkalibyśmy się na każdym kawałku ziemi, aby spojrzeć na siebie, aby się przywitać, aby pomachać ręką i aby powiedzieć, że jesteśmy razem” – powiedział na otwarciu imprezy Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Poprosił także  symboliczną minutę ciszy ku pamięci osób, które zmarły z powodu COVID-19.

Polski przystanek Woodstock odbywa się w tym roku w mocno zmienionej – ze względu na obostrzenia pandemiczne – formie. Jak zapewnia jednak organizator (Jerzy Owsiak), sytuacja pod kątem pandemicznym będzie pod kontrolą: „Uczestnicy będą testowani szybkim testem. Wszyscy, którzy znajdą się na terenie festiwalu – zarówno publiczność, jak i obsługa oraz organizatorzy – taki test uprzednio wykonają. Podobna zasada obowiązuje na wielu festiwalach w całej Europie, jak Pohoda na Słowacji czy Exit w Serbii. Na Latitude Festival w Wielkiej Brytanii wymagane jest np. potwierdzenie pełnego zaszczepienia lub okazanie negatywnego wyniku testu wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed festiwalem.”

Na scenach zobaczymy w tym roku między innymi: Dżem, Vavamuffin, Kasię Kowalską czy Pidżamę Porno.

Festiwal potrwa do soboty.

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “29.07.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *