Środa

29.09.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

W czwartek spotkanie szefa MSWiA z unijną komisarz

#1

Szef MSWiA Mariusz Kamiński potwierdził, że w czwartek spotka się z unijną komisarz Ylvą Johansson, a rozmowy będą dotyczyć sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Do spotkania dojdzie późnym popołudniem w Warszawie i choć komisarz sygnalizowała, że sama chciałaby zobaczyć sytuację na granicy najprawdopodobniej do tego nie dojdzie.

Johansson jest zaniepokojona sytuacją i informacjami o śmierci kolejnych migrantów. Jej zdaniem ochrona granic nie może odbywać się kosztem zdrowia i życia ludzi, a działania polskich władz są w tej kwestii nieprzejrzyste. Komisarz apeluje o obecność Frontexu na granicy, czyli unijnej straży granicznej, która już skutecznie wspiera Litwę i Łotwę na granicy z Białorusią.

Zanosi się raczej na kurtuazyjne spotkanie za zamkniętymi drzwiami. Służby MSWiA zastrzegają, że nie jest planowana konferencja prasowa po rozmowie ministra z komisarz Johansson.

/źródło: RMF FM/

Prezydent o przedłużeniu stanu wyjątkowego

#2

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego doszło do spotkania, w którym udział wzięli m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, komendant główny straży granicznej gen. dyw. Tomasz Praga, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Piotr Błazeusz oraz szef BBN Paweł Soloch. Po spotkaniu prezydent Andrzej Duda potwierdził, że przedłużenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią o kolejne 60 dni jest zasadne.

„Wydaje się w tym momencie, że wprowadzenie tego stanu wyjątkowego na okres 60 dni kolejnych będzie uzasadnione” – ocenił prezydent. „Niestety ta presja na granicę wzrasta. Jak poinformował pan gen. Praga, dzisiaj do godz. 17 miały miejsce 354 próby przekroczenia naszej granicy, próby udaremnione. W związku z powyższym, to pokazuje, jaka jest presja i to pokazuje, jaka jest skuteczność. Dzisiaj tylko: 354 do godz. 17. Jest to liczba rekordowa jak do tej pory” – dodał prezydent.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd podjął decyzję o zawnioskowaniu do prezydenta o przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. Wcześniej tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Dudą, by poinformować go, że taki wniosek będzie dyskutowany.

Ryszard Terlecki przed początkiem posiedzenia Sejmu był pytany przez dziennikarzy, czy Sejm zajmie się wnioskiem o przedłużenie stanu wyjątkowego w czwartek, gdyż jeszcze nie wpłynął on do Sejmu.

„Dzisiaj dotrze, podobno, jeszcze nie dotarł. Jak dzisiaj dotrze, to będziemy go już po południu procedować” – odpowiedział Terlecki.

Z kolei szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski przekazał, że przed posiedzeniem na Konwencie Seniorów marszałek Sejmu Elżbieta Witek przekazała, że “zaraz po tym, jak wpłynie wniosek od prezydenta o przedłużenie stanu wyjątkowego, będzie głosowany (…) Prawdopodobnie jutro o godz. 21 punkt w debacie, o godz. 23 głosowanie” – powiedział poseł Lewicy.

/źródło: PAP, RMF FM/

Protest przed MEiN

#3

Przed gmachem Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie odbył się protest zorganizowany przez Młodzieżowe Forum LGBT+. Część uczestników protestująca przed resortem przykleiła się do bruku, a na zdjęciach udostępnionych przez organizatorów widać, że mają ze sobą tabliczki stylizowane na nekrologi: „Zabity przez znieczulicę”, „Zabity przez ignorancję”, „Zabity przez homofobię”. Druga część protestujących trzymała transparenty: „To jest nagrywane. Czy przejdziesz obojętnie nad naszymi ciałami?” i „Nasz los jest nie wart rozmowy?”.

<blockquote class=”twitter-tweet”><p lang=”pl” dir=”ltr”>Drugi baner z którym blokujemy dzisiaj gmach MEiN. <br><br>Pracownicy Ministerstwa do tej pory starają się ignorować wiadomości z którymi protestujemy. <a href=”https://t.co/cbXm7XMbrJ”>pic.twitter.com/cbXm7XMbrJ</a></p>&mdash; Młodzieżowe Forum LGBT+ (@MFLGBT) <a href=”https://twitter.com/MFLGBT/status/1443096105210818560?ref_src=twsrc%5Etfw”>September 29, 2021</a></blockquote> <script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>

„Blokujemy dziś Ministerstwo Edukacji i Nauki fizycznie i moralnie. Po raz kolejny pokazujemy sprzeciw wobec propagandy nienawiści ministra Czarnka i jego deformie systemu edukacji. Konsekwentnie domagamy się jego dymisji i rozmowy o prawdziwej reformie edukacji” – poinformowało Młodzieżowe Forum LGBT+ w swoim poście na Facebook’u.

Młodzieżowe Forum LGBT+ poinformowało również, że w proteście udział wzięły osoby z różnych ugrupowań aktywistycznych. Był wśród nich siostrzeniec premiera Mateusza Morawieckiego Franek Broda.

/źródło: Facebook, Twitter/

Migranci w białoruskich mundurach

#4

„Służby Białorusi dają mundury cudzoziemcom koczującym po ich stronie pomimo tego, że wcześniej dostarczana była im kilkukrotnie pomoc, w tym ciepła odzież, od przedstawicieli pozarządowych organizacji na Białorusi” – napisała Straż Graniczna na Twitterze. “Ostatnie informacje Straży Granicznej wskazują, że Białorusini przekazują migrantom w Usnarzu mundury” – podała Straż Graniczna.

Wpis ten podał z komentarzem rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanizław Żaryn. „Łukaszenka wykorzystuje cynicznie migrantów do destabilizowania Polski, Litwy i Łotwy; Białorusini przekazują migrantom w Usnarzu mundury” – poinformował Żaryn na Twitterze. „Kolejne prowokacje bardzo prawdopodobne” – dodał Żaryn.

/źródło: Twitter/

Braun ponownie wykluczony z obrad

Występujący w imieniu Konfederacji Grzegorz Braun podczas środowych obrad Sejmu wyszedł na mównice bez maseczki, na co zwrócił uwagę mu marszałek Piotr Zgorzelski.

„Pan poseł ma świadomość, że permanentnie nie przestrzega zarządzenia marszałka Sejmu ws. szczególnych rozwiązań porządkowych dotyczących posiedzenia Sejmu i narusza porządek, ponieważ przebywa na sali sejmowej bez maseczki, nie posiadając zaświadczenia, które by upoważniało do przebywania bez maseczki” – mówił Zgorzelski.

Braun odparł: „Dziękuję za skierowane uwagi i zapewniam pana marszałka, że postępuję z prawem obowiązującym w RP”.

W kolejnych minutach uwagę również z mównicy Braunowi zwrócił poseł Polski 2050 Wojciech Maksymowicz. „Uważam, że na naszych oczach mamy do czynienia z naruszeniem powagi decyzji marszałka. Pan poseł Braun przechodzi koło nas bez maseczki. Oczywiście ma prawo do ignorancji, bo nie jest profesjonalistą w sferach medycznych, o których się często wypowiada. (…) Natomiast jeśli ma wiedzę, to powinien wiedzieć, że w sytuacji narastającej pandemii noszenie maski zabezpiecza nie tyle samego posła Brauna; więc jego akt demonstracyjny nie mówi o jego odwadze, tylko jeżeli miałby maskę, to w ponad 98 proc. zabezpiecza mnie przechodzącego obok posła Brauna, który w danym momencie może mieć zakażenie Covid” – powiedział Maksymowicz.

Wobec kolejnego braku reakcji ze strony Brauna marszałek Zgorzelski wykluczył go z obrad.

/źródło: PAP, RMF FM/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “29.09.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *