przegląd

29-30.05.2021: Przegląd weekendu

Przegląd weekendu to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego weekendu.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Polacy obronili tytuł drużynowych mistrzów Europy

#1

Polscy lekkoatleci obronili w Chorzowie tytuł drużynowych mistrzów Europy. Sukces tym większe, że nasi reprezentacji startowali bez kilku gwiazd. W zawodach nie wzięli udziału m.in. tyczkarz Piotr Lisek, średniodystansowcy: Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, Angelika Cichocka i Joanna Jóźwik oraz oszczepniczka Maria Andrejczyk.

Triumf Biało-czerwonych do ostatniej konkurencji stał pod znakiem zapytania, ale ostatecznie pech Brytyjczyków przyniósł zwycięstwo naszej reprezentacji. Podczas biegu sztafetowego 4×400 m, aż do ostatniej zmiany na czele byli Brytyjczyce, jednak przy ostatnim przekazaniu zgubili pałeczkę i tym samym stracili szansę na ostateczny sukces. Polacy co prawda dobiegli na trzeciej pozycji, ale tyle wystarczyło, żeby odnieść końcowy sukces w całej imprezie.

Mistrzowie Europy

Zwycięstwa zanotowali w polskiej ekipie: Pia Skrzyszowska (100 m i 100 m ppł), Alicja Konieczek (3000 m z przeszkodami), Michał Haratyk (kula), Norbert Kobielski i Kamila Lićwinko (wzwyż), Natalia Kaczmarek (400 m), Paweł Fajdek (młot), Robert Sobera (tyczka) i kobieca sztafeta 4×400 m w składzie: Małgorzata Hołub-Kowalik, Kornelia Lesiewicz, Justyna Święty-Ersetic i Natalia Kaczmarek.

Wiece poparcia walki o wolną Białoruś w Warszawie i Łodzi

#2

W sobotę na placu Zamkowym w Warszawie kilkaset osób – głównie Białorusini mieszkający w Polsce – wzięło udział w manifestacjacji, która była wyrazem solidarności z represjonowanymi opozycjonistami. Protestujący przekazali, że liczą na bardziej zdecydowane kroki Unii Europejskiej w tym m.in. na bardziej dotkliwe sankcje ekonomiczne wymierzone w reżim Łukaszenki. Uczestnicy manifestacji domagali się również uwolnienia zatrzymanego w zeszłą niedzielę Romana Protasiewicza. W wiecu wzięli udział rodzice zatrzymanego opozycjonisty – Natalia i  Dzmitry Protasiewicz. „Chciałabym, aby Łukaszenka usłyszał mój głos. Za co nasi chłopcy i dziewczynki, studenci, lekarze siedzą w więzieniach?” – pytała matka Protasiewicza. 

Uczestnicy protestu przedstawili transparenty w językach: białoruski, polskim i angielskim. Wśród haseł widoczne były m.in. “Północna Korea w środku Europy”, “Łukaszenka odejdź”, “Maryja Kalesnikawa bohaterka”. Skandowano „Wolna Białoruś!”

W Łodzi zorganizowano „żywy łańcuch” w ramach solidarności z Białorusią. Białorusini i Polacy stali wzdłuż ulicy Piotrkowskiej z flagami i transparentami, na których domagali się m.in. uwolnienia więźniów politycznych reżimu.

Wiec 1

Powrót posłów do pracy stacjonarnej?

#3

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski zapowiedział złożenie wniosku do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o odmrożenie obrad i pracę całkowicie stacjonarną wszystkich posłów. „Dosyć już takiego głosowania wakacyjnego, czas rozpocząć normalną pracę parlamentarną. Rozmawiałem z marszałek Witek, przychyla się do tej propozycji. Pewnie praktycznie realnie jest to możliwe po wakacjach sejmowych” – mówi Zgorzelski.

Od ponad roku na sali plenarnej Sejmu może przebywać kilkadziesiąt osób, a pozostali posłowie pracują w trybie zdalnym z innych sal lub domów. Głosowania odbywają się również w trybie zdalnym za pomocą tabletów. Decyzja o jak najszybsze odmrożenie prac Sejmu jest po części konsekwencją głosowania w Senacie w zeszłym tygodniu, kiedy dwóch senatorów Koalicji Obywatelskiej „pomyliło się” przez co przepadła preambuła do ustawy ratyfikacyjnej w sprawie zasobów własnych Unii Europejskiej.

Finał Ligi Mistrzów

#4

W Porto odbyło się finałowe spotkanie tegorocznej edycji Ligi Mistrzów. Naprzeciwko siebie stanęły zespoły Manchesteru City i Chelsea FC. Wewnątrz angielskie starcie od początku było wyrównane mimo wcześniejszych prognoz, jakoby Manchester City miał bez większych problemów wygrać. Pod koniec pierwszej połowy swoją akcję przeprowadziła Chelsea, kiedy to Mason Mount wypuścił Kaia Havertza, który stanął naprzeciwko Edersona. Interweniujący bramkarz na granicy pola karnego obawiając się ewentualnej czerwonej kartki dał się minąć i Chelsea wyszła na prowadzenie 1:0. Ostatecznie gol Havertza okazał się jedynym trafieniem w meczu i drużyna z Londynu drugi raz w swojej historii (poprzednio w 2012) sięgnęła po zwycięstwo w najbardziej prestiżowych klubowych rozgrywkach piłkarskich w Europie.

Mecz finałowy można uznać za ostatnie spotkanie w europejskiej piłce przed zbiżającymi się mistrzostwami Europy, które startują 11 czerwca.

___

___

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Jeden komentarz na “29-30.05.2021: Przegląd weekendu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *