Wtorek

30.03.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Zmiany w harmonogramie szczepień

#1

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zapowiedział, że do końca II kwartału planowane jest w sumie 20 mln szczepień. Do końca pierwszego kwartału planowano 6 mln szczepień i plan ten został zrealizowany. Nowe założenia poza 20 mln do końca drugiego kwartału to zaszczepienie wszystkich chętnych do końca sierpnia bieżącego roku. W zakresie zmian w II kwartale jest od 12 kwietnia uruchomienie zapisów na szczepienia od rocznika 1962, aż do 1973 w dwa tygodnie.

Dodatkowo Minister Michał Dworczyk zapowiedział, że w II kwartale powstaną nowe punkty szczepień. Zaszczepić się będzie można w szpitalach tymczasowych, POZ-tach, szpitalach węzłowych, szczepić będą mogły również pojedyncze pielęgniarki oraz ratownicy medyczni. Kolejnym miejscem, gdzie będzie można przyjąć szczepionkę będą punkty drive-thru oraz apteki. Dopuszcza się również możliwość szczepień w zakładach pracy, jeśli te liczą co najmniej 500 pracowników, a odpowiedzialni za to będą pracodawcy. Następną zmianą są przepisy dotyczące kategorii osób kwalifikujących do szczepień. Oprócz lekarzy będą to również: stomatolog, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta, student ostatniego roku studiów medycznych.

Nowe zasady kwarantanny

#2

Wicemister infrasktruktury Marcin Horała poinformował o nowych zasadach kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski, które obowiązują od dzisiaj. Nowe przepisy dzielą się na dwie grupy: dla przyjeżdżających ze strefy Schengen oraz dla przyjeżdżających spoza strefy. Każdy kto przybywa do Polski ze strefy Schengen może zostać zwolniony z kwarantanny tylko po okazaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa PCR lub antygenowego wykonanego do 48 godzin przed przyjazdem. 

Druga grupa, czyli przyjezdni spoza strefy Schengen kwarantanną obejmowani są automatycznie, bez możliwości zwolnienia. Kwarantannę z obu grup można jednak zdjąć w przypadku wykonania w Polsce testu, który będzie miał wynik negatywny.

27. Posiedzenie Sejmu

#3

We wtorek miał miejsce trzeci dzień obrad kończący 27 posiedzenie Sejmu. Porządek obrad stał pod znakiem głosowań w wielu kwestiach. Prawo i Sprawiedliwość poniosło dwie porażki w głosowaniach odnośnie poprawek Senatu do „ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw”. Podczas pierwszego głosowania przeciw zagłosowało 11 posłów m.in. M. Błaszczak, czy A. Macierewicz. 

W drugim głosowaniu liczba posłów głosujących przeciwko wzrosła do 20, dołączyli również posłowie z Porozumienia i Solidarnej Polski. Sesje głosowań zakończyło głosowanie projektu ustawy „Tak dla rodziny, nie dla gender”. W pierwszym głosowaniu posłowie, głównie opozycji wnosili o odrzucenie ustawy, co zostało przegłosowane głosami Prawa i Sprawiedliwości. Drugie głosowanie większością głosów skierowało projekt do prac w komisjach.

Kosztowne „czystki” D. Obajtka w ARiMR

#4

Daniel Obajtek obecny prezes Orlenu, a wcześniej wójt Pcimia pomiędzy tymi dwoma stanowiskami kierował przez półtorej roku Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W czasie zarządzania spółką D. Obajtek przeprowadził rewolucję kadrową, zwalniając łącznie 479 osób. Agencja poinformowała o kosztach wykonanych operacji pod rządami D. Obajtka. 

Zwolnionym pracownikom łącznie wypłacono 4,78 mln złotych, jednak część odwołała się od wyroków i po odwołaniu przyznano im dodatkowe 1,87 mln złotych. Łącznie koszty „czystek” w ARiMR przekraczają 6,6 mln złotych, a zaznaczyć należy, że jedna sprawa nadal toczy się jeszcze w sądzie.

Lewandowski nie zagra z Anglią

Robert Lewandowski doznał kontuzji w meczu z Andorą, która wyklucza go z możliwości występu przeciwko Anglikom. Lewandowski zszedł z boiska w 63 minucie sygnalizując kontuzję. Początkowo wydawało się, że stłuczenie kolana nie będzie groźne, jednak po badaniach okazało się, że „Lewego” czeka co najmniej 4 tygodnie przerwy od gry. Inny reprezentant Grzegorz Krychowiak znalazł się na drugim biegunie i prawdopodobnie będzie mógł w meczu eliminacyjnym wystąpić. Początkowo były u niego podejrzenia koronawirusa, ale drugi test okazał się negatywny i Krychowiak wraz z drużyną poleciał do Anglii.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.