Piątek

30.04.2021: Przegląd dnia

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite!

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

KPO „nieformalnie” trafi do KE

#1

Wiceminister resortu funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda poinformował, że Krajowy Plan Odbudowy dziś zostanie przesłany do Komisji Europejskiej oraz opublikowany na stronie ministerstwa. Wiceszef resortu poinformował, ze zostanie on wysłany „nieformalnie” ze względu na przedłużony przez KE termin składania projektów. Kilka państw nie zdążyło do końca kwietnia przygotować swoich planów w związku z czym Komisja przedłużyła termin składania planów o 2 tygodnie.

„My dzisiaj składamy ten dokument nieformalnie i dajemy sobie szanse na dyskusję i dialog techniczny z KE” – mówił Buda. „Rząd nie wyklucza dalszych korekt Krajowego Planu Odbudowy po rozmowach z Komisją Europejską” – oświadczył Buda.

Aby KPO mógł wejść w życie musi zostać zaakceptowany przez Komisję Europejską, po tym jak wszystkie kraje ratyfikują Europejski Fundusz Odbudowy. W czwartek marszałek Piotr Zgorzelski poinformował, że projektem ustawy w sprawie ratyfikacji EFO Sejm ma zająć się na dodatkowym posiedzeniu zwołanym na 4 maja. Głosowanie odbędzie się zwykła większością (>50%).

Ułatwienie szczepień dla niepełnosprawnych

#2

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że od 10 maja w punktach szczepień powszechnych osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo szczepienia. „Osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności od 10 maja w punktach szczepień powszechnych (…) będą miały pierwszeństwo szczepienia” – zapowiedział Michał Dworczyk. 

Oznacza to, że osoby z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami będą mogły skorzystać ze szczepień bez konieczności umawiania się za pośrednictwem infolinii lub formularza. Po pojawieniu się w danym punkcie i zarejestrowaniu się na recepcji będą mogły skorzystać ze szczepionki. Co ważne, szczepienie będzie też dotyczyć opiekunów. „- To wszystko będzie bardzo proste i będzie opierało się na oświadczeniu i nie trzeba będzie żadnych innych dokumentów” – powiedział szef KPRM.

Czystki w Polska Press

#3

W trzech tytułach wchodzących w skład Polska Press przejętym przez Orlen doszło do zmiany redaktora naczelnego i to w jednym dniu – w czwartek. Pomimo zapewnień ze strony prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który 15 kwietnia podczas spotkania z przedstawicielami Polska Press zapowiedział, że ”nie będzie zwolnień pracowników”. W czwartek media obiegły informacje o kolejnych zmianach na stanowiskach redaktora naczelnego kolejnych tytułów: „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska” i „Gazeta Codzienna Nowiny”.

Pracę stracili kolejno:
  • Marek Twaróg („Dziennik Zachodni”), którego na stanowisku naczelnego zastąpił Grzegorz Gajda dotychczas pracujący w TVP 3 Katowice i rozgłośni Radio eM;
  • Jerzy Sułowski („Gazeta Krakowska”), którego zastąpił Wojciech Mucha dotychczas publicysta „Gazety Polskiej”;
  • Stanisław Sowa („Gazeta Codzienna Nowiny”), którego zastąpił związany z TVP Rzeszów, a wcześniej korepondent dwutygodnika „Biały Orzeł” – Arkadiusz Rogowski.
Wg informacji jakie przeciekają do Internetu kolejnymi na liście do „dobrej” zmiany są redaktorzy naczelni: „Nowej Trybuny Opolskiej” (Krzysztof Zyzik), czy „Dziennika Łódzkiego” (Marcin Kowalczyk). Za całą operację odpowiedzialna jest nominowana od 1 kwietnia przez D. Obajtka do zarządu Polska Press Dorota Kania, która na stanowisku zastąpiła Pawła Fąfarę. Przed dołączeniem do zarządu PP Kania pełniła funkcję redaktora naczelnego Telewizji Republika, a wcześniej związana z „Gazetą Polską”. D. Kania objęła ważną posadę w zarządzie wraz z „misją” tzw. „repolonizacji” lokalnych tytułów pomimo kilkukrotnego skazania za m.in. naruszenie dóbr osobistych, czy zniesławienie.

Najniższy współczynnik reprodukcji wirusa od początku pandemii

#4

Minister Adam Niedzielski poinformował na Twitterze, że wartość reprodukcji wirusa wynosi 0,72, co oznacza, że jest to najniższy wynik od początku pandemii. “Wartość współczynnika reprodukcji, pokazującego ile kolejnych osób zarazi chory, osiągnęła najniższy poziom od początku pandemii wynoszący 0,72” – napisał minister zdrowia na Twitterze.

Współczynnik R mówi ile kolejnych osób może zarazić jedna chora osoba. Wartość powyżej 1 świadczy o tym, że fala jest rosnąca, poniżej 1 natomiast, że epidemia słabnie. Najwyzszy dotychczas wynik wskaźnik osiągnął w październiku 2020 roku, kiedy wynosił 1,55. W marcu 2021 roku kiedy nastąpił gwałtowny wzrost zakażeń w związku z 3 falą współczynnik wynosił ok 1,2. Wskaźnik R nie jest wartością stałą i liczony jest z wielu czynników takich jak:
  • Czas (durration) – im dłużej dana osoba jest chora, tym ma więcej możliwości zarażenia innych
  • Sposobność zarażenia innych (opportunities) – zmienna związana z zachowaniem osoby chorej – co robi podczas choroby, czy wchodzi w interakcje społeczne, jak często stwarza możliwości zakażenia innych osób;
  • Prawdopodobieństwo transmisji (transmission probability) – czynniki, które je zwiększają – np. kichanie, kaszel (jeśli wirus przenosi się drogą kropelkową);
  • Podatność drugiej osoby na zachorowanie (susceptibility) – w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 czynnikami ryzyka są starszy wiek i choroby współistniejące.

Poprzednie Przeglądy dnia:

23.04.2021 Przegląd dnia – piątek
26.04.2021 Przegląd dnia – poniedziałek
27.04.2021 Przegląd dnia – wtorek
28.04.2021 Przegląd dnia – środa
29.04.2021 Przegląd dnia – czwartek 

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite!

03 comments on “30.04.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.