Środa

30.05.2022: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Ponad 4 mld euro trafi do Polski w tym roku z KPO

#1

„Obserwuję jak się rozliczają inne kraje członkowskie. Regularne płatności otrzymały dopiero 4 kraje, więc jak sądzę, komisja jest dość skrupulatna w stosunku do większości krajów europejskich i myślę, że w naszym przypadku jakieś szczególnej taryfy ulgowej nie będzie, ale to nie powód, żeby twierdzić, że my żadnych środków nie otrzymamy. Będziemy wyjaśniać, rozmawiać i jak sądzę, te środki wpłyną w tym czasie o którym mówię” – powiedział w Rozmowie w południe w RMF FM minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

„4 miliardy 200 milionów euro otrzymamy w tym roku. Te środki w większości są dysponowane przez rząd. Samorządy nie do końca były zainteresowane partycypacją w wydatkowaniu tych środków, czemu się nie dziwię” – dodał polityk.

„Zostanie podniesiona stawka dotycząca pułapu ceny mieszkania. Umożliwimy wniesienie wkładu własnego wyższego niż 10 proc., do maksymalnie 20. Obejmiemy tym programem również tych, którzy wnoszą 20-proc. wkład, ale będą mogli liczyć na umorzenia, jeżeli powiększy im się rodzina. Będziemy promowali też w kolejnych latach tych, który będą brali kredyt ze stała stopą procentową” – mówił Waldemar Buda o planach rozszerzenia programu Mieszkanie bez wkładu własnego.

Minister rozwoju i technologii był pytany też o to, czy Polska dostanie pieniądze z KPO. „KPO to jest umowa. Uzgodniliśmy wszystkie zapisy dotyczące tej umowy i później chcemy się z niej rozliczyć. Jak nasz partner będzie postępował? Liczę, że umowę wykona” – powiedział Buda.

/źródło: RMF FM/

Rząd zaprezentował wyniki Programu Inwestycji Strategicznych

#2

„Samorządowcy to ludzie praktyczni, którzy potrzebują środków na realizowanie konkretnych projektów – takie środki dziś do nich trafiają, w wysokości 30 mld zł” – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji wyników drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. „Troszczymy się o mieszkańców w każdej, najmniejszej gminie, każdym mieście, miasteczku, wsi i powiecie – to jest credo naszego rządu” – podkreślił.

Premier wraz z wiceszefem MSWiA Pawłem Szefernakerem oraz przedstawicielami samorządów wziął udział w prezentacji wyników drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Rząd poinformował, że 98 proc. samorządów złożyło wnioski w drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Dofinansowanych miało zostać 5 tysięcy projektów. „W ramach drugiego naboru zostanie zbudowanych lub zmodernizowanych 3,5 tys. km dróg, 5 tys. km chodników, ponad 700 szkół, ponad 20 budynków infrastruktury towarzyszącej OSP” – wyliczał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Wiceminister zwrócił uwagę, że dla każdego samorządu ważne są innego rodzaju inwestycje. Wskazał, że duże miasta potrzebują np. nowych szkół, nowych kompleksów oświatowych. „Dlatego cieszę się, że rząd i samorząd wspólnie – w Warszawie, w Poznaniu, w Toruniu – zbudują nowe obiekty oświatowe. One tu są potrzebne i tu będą służyły przyszłym pokoleniom Polaków” – zapowiedział.

„Nie bacząc na to, kto w miastach rządzi, wiemy, jakie są potrzeby, że w tych sprawach trzeba współpracować” – oznajmił.

Podkreślił, że w Katowicach, na Śląsku są inne potrzeby. „Kwestia modernizacji parków miejskich. (…) Jeżeli dziś jest tam taka potrzeba, to ta inwestycja będzie miała dofinansowania rządu” – podkreślił.

Szefernaker ocenił, że w miastach turystycznych będą realizowane inne potrzeby. Np. w Kołobrzegu zostanie zbudowany parking “tak, żeby turyści (…) tysiące samochodów, których nie ma gdzie zaparkować, znalazły miejsce do parkowania”.

Zapowiedział również budowę wiaduktu nad 13 torami kolejowymi w Bukownie. „To jest inwestycja strategiczna, samorząd złożył wniosek i wspólnie z samorządem będziemy tę inwestycję realizować” – powiedział.

Premier Morawiecki podczas swojego wystąpienia podkreślał, że jego rząd troszczy się o mieszkańców w każdej, najmniejszej gminie, każdym mieście, miasteczku, wsi i powiecie – to jest credo naszego rządu. „Moim pragnieniem jest bardzo bliska współpraca z samorządowcami, ramię w ramię – nie chowanie głowy w piasek, tylko wspólne rozwiązywanie problemów” – dodał.

Premier stwierdził, że samorządowcy to ludzie praktyczni, którzy potrzebują środków na realizację konkretnych projektów. „I takie środki dziś trafiają do państwa; środki w wysokości 30 mld zł” – zwrócił się do samorządowców.

„Cieszę się, że w całej Polsce coraz więcej widać tablic z biało-czerwoną flagą i naszym godłem – tam, gdzie remontujemy szpitale, gdzie modernizujemy szkoły, gdzie tworzymy nowe instytucje kultury, tam gdzie inwestujemy w Ochotnicze Straże Pożarne, budujemy, modernizujemy i remontujemy drogi. To jest państwo, które jest państwem pomocnym, państwem solidarności. Trzeba skontrastować je z tym, co było wcześniej: zwijane posterunki policji, zwijane połączenia kolejowe, autobusowe, mniej instytucji kultury. To był ten świat: znikające zakłady pracy, rosnące bezrobocie – zmora III RP” – mówił Morawiecki.

Jak dodał, dla wyjścia z kryzysu potrzebna jest współpraca. „Nie dajcie się skonfliktować; nie dajcie się napuścić i szczuć jednym na drugich. Potrzeba nam współpracy” – zaapelował do samorządowców.

/źródło: PAP, RMF FM/

Ruszył Tydzień Konstytucyjny

#3

Zajęcia dotyczące Konstytucji RP, praw człowieka, mowy nienawiści czy wolności słowa odbywają się w blisko 300 szkołach w Polsce. Poprowadzi je prawie 600 prawników, z mniejszych i większych miejscowości w całej Polsce. Najmniej – w Małopolsce.

Tydzień Konstytucyjny odbywa się już po raz dziewiąty. Po dwuletnim okresie pandemii wrócił do formuły stacjonarnej, w szkołach. Prawnicy, a wśród nich sędziowie, w tym ci z Sądu Najwyższego, adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy, notariusze, pracownicy organizacji pozarządowych, pracownicy naukowi, a także aplikanci spotykają się z uczniami, by rozmawiać o konstytucji czy prawach człowieka. W tym roku jest to 300 szkół i prawie 600 prawników.  

Lekcje odbywają się w szkołach w mniejszych i większych miejscowościach. – To były świetne dwie godziny – relacjonuje mecenas Natalia Klima-Piotrowska, która prowadziła zajęcia w klasie II w X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach.

Pierwsze zajęcia w ramach Tygodnia Konstytucyjnego ma też już za sobą mecenas Paulina Kieszkowska- Knapik. “Chyba już 6 lat uczestniczę w Tygodniu Konstytucyjnym organizowanym przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy w ramach cyklu #MojaKonstytucja. Za każdym razem, gdy o niej mówię kolejne organy są już martwe albo prawie martwe” – napisała pani mecenas na Facebooku.

„Nie ma miejscowości, która by się zgłosiła, a do której nie udałoby się dotrzeć. Będziemy wszędzie tam, gdzie szkoły nas o to poprosiły – mówi Maria Ejchart-Dubois ze Stowarzyszenia prof. Zbigniewa Hołdy, kóre organizuje Tydzień Konstytucyjny. Jak słyszymy, najmniej chętnych szkół było w Małopolsce. – Myślę, że to działanie pani kurator – taka jest moja teza” – ocenia mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy Wolne Sądy, współautorka podcastu Na prawo patrz w TOK FM i współorganizatorka akcji. Małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak, znana jest ze swoich poglądów, choćby na temat edukacji antydyskryminacyjnej.  

Szkół w Tygodniu Konstytucyjnym jest mniej niż przed pandemią. „Myślę, że to składowa różnych okoliczności. Po pierwsze, pandemia, która nas zmieniła. Ale na pewno jest też tak, że atmosfera wokół nauczania zewnętrznego, czyli gości w szkole, nie jest sprzyjająca. Do tego najprawdopodobniej może działać też efekt mrożący” – mówi Maria Ejchart-Dubois. Warto przypomnieć, że regulacje na temat gości z zewnątrz w szkołach zawierała zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy oświatowej. Teraz projekt ma wrócić. „Absolutnie zostajemy przy tym najważniejszym rozwiązaniu ustawowym, które w tym projekcie się znajduje – chcemy transparentności i kontroli tego, czego uczą organizacje pozarządowe w szkołach” – zapowiedział Przemysław Czarnek.

W tym roku – w obliczu wojny w Ukrainie – przygotowano też coś dla ukraińskich uczniów. „Poprosiliśmy inne organizacje, w tym edukacyjne, o przekazanie nam linków do podręczników czy informacji o prawach człowieka w języku ukraińskim. Prawnicy mają z nich korzystać wszędzie tam, gdzie jest ukraińska młodzież. Nie wyobrażaliśmy sobie, że nie zaoferujemy żadnych materiałów dla naszych ukraińskich przyjaciół” – mówi mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram.

Od 2016 r. odbyło się łącznie osiem edycji, w których ponad 4 tysiące prawników przeprowadziło zajęcia dla ponad 20 tysięcy uczniów ze szkół w całej Polsce.

/źródło: TOK FM/

Awaryjne lądowanie samolotu z marszałkiem Senatu Grodzkim

#4

„Samolot Boeing 737 lecący z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim z Maroko awaryjnie lądował w Zurychu” – poinformowała PAP szefowa gabinetu marszałka, dyrektor Małgorzata Daszczyk.

Jak przekazała PAP szefowa gabinetu marszałka Małgorzata Daszczyk, powodem awaryjnego lądowania Boeinga 737 była pęknięta szyba w kokpicie pilotów. „Nikomu nic się nie stało” – zapewniła.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z delegacją zakończył dziś wizytę w Królestwie Maroka, składaną na zaproszenie przewodniczącego Izby Doradców Enaama Mayary. W skład delegacji weszli także wiceprzewodniczący senackiej Grupy Polsko-Marokańskiej Aleksander Pociej oraz senator Marek Borowski.

“Celem wizyty było promowanie zacieśniania więzi parlamentarnych, ekonomicznych i turystycznych z Królestwem Marokańskim, z którym od lat Polskę łączą bardzo dobre relacje, a także próba przekonania gospodarzy do mocniejszego potępienia agresji Rosji na Ukrainę i przekazanie polskiego stanowiska w tej sprawie. Wśród celów wizyty było też wznowienie dialogu parlamentarnego na najwyższym szczeblu po dłuższej przerwie, spowodowanej m.in. pandemią Covid-19, również w świetle nowych wyzwań, jakie stawia obecna sytuacja międzynarodowa zarówno w Europie, jak i w Afryce” – podkreśliło komunikacie Centrum Informacyjne Senatu.

Obecnie marszałek Senatu wraz z delegacją oczekuje w Zurychu na decyzję w sprawie kontynuacji lotu.

/źródło: PAP/

Gra „BZZZ! – Together in Power” nagrodzona

Stworzona przez studentów Politechniki Łódzkiej gra “Bzzz! – Together in Power” zwyciężyła w kategorii Best Gameplay konkursu Indie Showcase na międzynarodowej konferencji Game Access Conference odbywającej się w Brnie (Czechy).

Jak poinformowała rzeczniczka Politechniki Łódzkiej dr inż. Ewa Chojnacka, zespół DVD Unicorns, złożony ze studentów Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej w Instytucie Informatyki, rywalizował z projektami gier stworzonych najczęściej przez małe i średnie firmy z branży gier wideo.

„Projekt młodych twórców gier budził zainteresowanie jurorów i odwiedzających jakością wykonania oraz doskonałą prezentacją. Jednak kluczowa na drodze do zwycięstwa była świetna zabawa podczas gry w Bzzz! – Together in Power. Niejednokrotnie osoby grające wracały do stoiska studentów ze swoimi znajomymi, by zagrać ponownie” – zaznaczyła rzeczniczka Politechniki Łódzkiej.

Zdaniem grafika 3D w zespole DVD Unicorns Filipa Izydorczyka, branża gier wideo jest na tyle specyficzna, że liczy się w niej przede wszystkim dobry pomysł, niekoniecznie zaś duży budżet. “Dzięki temu nawet projekty studenckie, takie jak nasz, mają szanse rywalizować z komercyjnymi grami” – wyjaśnił.

„W naszym zespole każdy wnosi trochę inne kompetencje. Dzięki połączeniu różnych umiejętności, doświadczeń i pomysłów mogliśmy stworzyć grę, przy której bawili się świetnie nawet najmłodsi gracze” – dodał Mateusz Majchrzak, w zespole odpowiedzialny za projektowanie poziomów.

Z kolei dr inż. Jarosław Andrzejczak z Instytutu Informatyki przypomniał, że jest to kolejna nagroda dla zespołu “Jednorożców”. Poprzednie projekty wygrywały m.in. na ogólnopolskim konkursie Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych.

/źródło: PAP/

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.