Środa

30.06.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

11 kąpielisk zamkniętych z powodu sinic

#1

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że w 11 nadmorskich kąpieliskach woda nie nadaje się do kąpieli z powodu zakwitu sinic. Sinice odnotowano we wszystkich ośmiu kąpieliskach w Sopocie oraz trzech w Gdyni: Orłowie, Redłowie i śródmieściu. GIS informuje, że w przypadku zakwitu sinic zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w tak zanieczyszczonej wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. Połknięcie wody z sinicami może doprowadzić do dolegliwości układu pokarmowego m.in. biegunki, wymiotów, czy bólu brzucha.

Sanepid zaznacza, aby nie mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior czy Bałtyku. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu przez bakterie mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, to same nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn.

Morawiecki kandydatem na wiceprezesa PiS

#2

Na sobotę 3 lipca zaplanowano kongres statutowo-wyborczy Prawa i Sprawiedliwości podczas, którego odbędą się wybory m.in. szefa partii. Poza wyborem szefa ugrupowania w trakcie sobotniego kongresu podjęta ma zostać uchwała w sprawie reorganizacji okręgów. 4 lipca w niedzielę zaplanowano zebranie nowo wybranej Rady politycznej, która wybierze nowych wiceprezesów partii, Komitet Polityczny i Sekretarza Generalnego. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki na pytanie, czy Mateusz Morawiecki dołączy do grona wiceprezesów partii poinformował: „Będzie taka kandydatura na Radzie Politycznej”. “Z pewnością zostanie wybrany, jeżeli wszystko się odbędzie zgodnie z planem” – dodał Terlecki. Obecnie wiceprezesami PiS są: Beata Szydło, Joachim Brudziński, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak i Mariusz Kamiński. Od jakiegoś czasu pojawiały się informacje, że premier miałby dołączyć do tego grona, teraz już wiadomo, że kandydatura zostanie zgłoszona, więc zapewnie i wybrana.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że na kolejną kadencję prezesa wybrany zostanie Jarosław Kaczyński, który pełni tą funkcję od 2003 roku, kiedy zastąpił na tym stanowisku swojego brata Lecha Kaczyńskiego. Obecny prezes PiS wielokrotnie deklarował, że jeśli w nadchodzących wyborach zostanie wybrany na prezesa partii będzie to jego ostatnia kadencja.

Były reprezentant skazany za kolizje po pijanemu

#3

Były reprezentant Polski w piłce nożnej Michał Ż., który w grudniu 2020 roku spowodował kolizję pod wpływem alkoholu usłyszał wyrok 20 tys. zł grzywny i trzyletni zakaz prowadzenia „wszelkich pojazdów mechanicznych”. Wyrok wydał Sąd Rejonowy dla Warszawy-śródmieście.

22 grudnia 2020 roku Michał Ż. Prowadząc BMW na czerwonym świetle uderzył w autobus. Miał 1,6 promila alkoholu w organizmie.

“Wczoraj w nocy wsiadłem za kierownicę samochodu po wypiciu alkoholu i spowodował kolizję, w której szczęśliwie nikt nie ucierpiał. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla mojego braku odpowiedzialności i wyobraźni. Przepraszam wszystkich za moje zachowanie, szczególnie najbliższych oraz tych, którzy poczuli się zawiedzeni i rozczarowani moją postawą” – napisał piłkarz następnego dnia po zdarzeniu na Twitterze. “Nie jestem w stanie wyrazić, jak jest mi wstyd” – zakończył swój wpis.

Wyrok nakazowy, czyli bez udziału stron postępowania, został wydany na posiedzeniu 17 czerwca. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie X Wydział Karny uznał oskarżonego Michała Ż. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu, czyli jazdy autem w stanie nietrzeźwości. Sąd wymierzył piłkarzowi karę grzywny w wysokości 200 stawek dziennych, ustalając wysokość jednej stawki na 100 zł, co razem daje 20 tys. zł grzywny.

Sąd orzekł wobec Ż. “zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres wynoszący 3 lata”. W ten okres sąd wyliczył czas, w którym piłkarz miał zatrzymane prawo jazdy, czyli od 22 grudnia 2020 roku do 17 czerwca tego roku. Sąd zobowiązał oskarżonego do wpłacenia 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

“W dniu 28 czerwca zarejestrowany został sprzeciw obrońcy oskarżonego, który został przedstawiony Zastępcy Przewodniczącego Wydziału do decyzji” – przekazała Samodzielna Sekcja Prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie. Jeżeli sprzeciw zostanie przyjęty, sprawa przeciwko Michałowi Ż. zostanie skierowana do rozpoznania w normalnym trybie, podczas rozprawy z udziałem jego obrony i oskarżyciela publicznego.

/źródło: PAP/

Kukiz deklaruje złożenie mandatu, gdy złamana zostanie umowa z PiS

#4

“Moje porozumienia z PiS dotyczy jedynie spraw programowych i wspólnych głosowań. Jeśli z jakiś powodów umowa zostanie przez PiS zaniechana czy złamana to oddaję mandat i rezygnuję ze startu w kolejnych wyborach” – zadeklarował lider Kukiz’15 Paweł Kukiz.

Kukiz na swoim profilu na Facebooku odniósł się do sugestii, że mógłby wejść do rządu. “Uprzejmie melduję, że nie zamierzam i nie zamierzałem wchodzić do rządu, spółek skarbu, itp.” – napisał muzyk. “Moje porozumienie z PiS dotyczy jedynie spraw programowych i wspólnych głosowań” – zapewnił.

“W zamian za nasze wsparcie przy kluczowych ustawach w Polskim Ładzie PiS zobowiązał się uchwalić nasze projekty – ustawę antykorupcyjną, antysitwową, sędziów pokoju, dzień referendalny w samorządach, pakiet ustaw rolnych i powołać zespół do prac nad taką zmianą ordynacji wyborczej, by każdy obywatel otrzymał INDYWIDUALNE (w miejsce “stadnego”) prawo wyborcze” – podkreślił.

Muzyk podkreślił też, że z PiS umówił się, że najpierw musi być przegłosowany projekt Kukiz’15, a dopiero po tym jego koło pomaga PiS głosować przy Polskim Ładzie. “Jeśli zaś z jakiś powodów umowa ta zostanie przez PiS zaniechana czy złamana to oddaję mandat i rezygnuję ze startu w kolejnych wyborach. Bo dalsze siedzenie w tym bagnie, bez możliwości wprowadzenia KLUCZOWYCH dla dobra wspólnego ustaw, nie ma żadnego sensu. Ani to dla mnie “koryto”, ani satysfakcja” – napisał Kukiz.

___

___

Poprzednie Przeglądy dnia:

23.06.2021 Przegląd dnia – środa
24.06.2021 Przegląd dnia – czwartek
25.06.2021 Przegląd dnia – piątek
28.06.2021 Przegląd dnia – poniedziałek 
29.06.2021 Przegląd dnia – wtorek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “30.06.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *