Piątek

30.07.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

NFZ walczy z fałszywymi certyfikatami szczepień

#1

Na piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia skomentował zjawisko handlu certyfikatami szczepień i doniesienia, że w tym procederze mogą brać udział lekarze wprowadzający do systemu informację o zaszczepieniu mimo braku podania dawki szczepionki. “Zaangażujemy służby kontrolne NFZ w weryfikacje doniesień o handlu certyfikatami szczepień. To wyraz skrajnej nieodpowiedzialności, nie wyobrażam sobie, żeby ktoś ze środowiska medycznego brał na siebie odpowiedzialność fałszowania dokumentacji medycznej” — powiedział minister.

“Razem z zarządem NFZ na razie analizujemy, gdzie mogą być te słabe punkty, czyli momenty, w których może dojść do takiego nadużycia, ale niezależnie od tego, że zaangażujemy służby kontrolne NFZ w weryfikację tych historii, to myślę, że jest to naprawdę wyraz skrajnej nieodpowiedzialności i nie wyobrażam sobie, żeby ktoś ze środowiska medycznego brał na siebie odpowiedzialność takiego fałszowania dokumentacji medycznej” — dodał Niedzielski.

Listy Manowskiej

#2

I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska wysłała listy do prezydenta Andrzej Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałków Sejmu i Senatu – Elżbiety Witek i Tomasza Grodzkiego.

Pisma mają podobną treść i dotyczą działań Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o zobowiązanie Polski do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN oraz kwestii niezgodności systemu odpowiedzialności sędziów w Polsce z prawem UE. I prezes SN zwróciła w pismach uwagę, że orzeczenia TSUE drastycznie nasiliły faktyczny paraliż systemu odpowiedzialności karnej sędziów. Pat ma utrzymywać się od roku. Decyzje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej mogą też spowodować nałożenie na Polskę daleko idących konsekwencji finansowych.

Manowska poprosiła w pismach o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, aby zlikwidować rozwiązania prawne, które powodują komplikacje na arenie międzynarodowej. prezes Sądu Najwyższego uważa, że zmiany pozwolą na realizację celów reformy wymiaru sprawiedliwości.

Do słów Manowskiej odniósł się już prezydent Andrzej Duda. Przyznał on, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów powinien być taki, żeby “była ona skuteczna, żeby społeczeństwo miało to poczucie, że to nie jest tak, że nie ma żadnej odpowiedzialności, że ona jest”.

Powrót do szkół według Niedzielskiego

#3

W rozmowie z “Faktem” minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że powrót do szkół najprawdopodobniej nastąpi w trybie stacjonarnym. Według przedstawionych przez niego scenariuszów możliwe jednak, że w szkolnych ławkach zasiądzie tylko część uczniów.

Nie ma jeszcze konkretnych wytycznych odnośnie powrotu do szkół, ale wiadomo już, że chociaż Polska Akademia Nauk rekomendowała obowiązkowe testy dla uczniów, rząd nie wprowadzi takiego rozwiązania. Pojawią się za to nowe wytyczne w sprawie zasad sanitarnych w szkołach. Minister zdrowia przyznaje, że nie bez znaczenia w tworzeniu kolejnych zaleceń będzie fakt, że część nastolatków jest już zaszczepiona.

Niedzielski podkreślił także, że uczniowie, którzy będą w pełni zaszczepieni, być może otrzymają dodatkowy bonus: nauka zdalna nie będzie ich obejmowała. W rządzie trwają już rozmowy w tej sprawie.

Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło już także inne bardziej szczegółowe plany przygotowywania się do stacjonarnej nauki w szkołach od września. Wiceminister Marzena Machałek mówiła na konferencji prasowej, że w ramach współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych zostaną zakupione środki bezpieczeństwa za co najmniej 100 milionów złotych. 2 sierpnia do szkół mają trafić wytyczne przeciwpandemiczne.

Ministerstwo ujawniło także własne przewidywania co do czwartej fali pandemii w Polsce. Najbardziej czarny scenariusz mówi, że będziemy mieli 15 tys. zakażeń dziennie na koniec września lub na początku października – mówił “Faktowi” Niedzielski.

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “30.07.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *