Poniedziałek

30.08.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Prezydent przeciwko obowiązkowym szczepieniom

#1

W poniedziałek odbyła się Rada Gabinetowa w trakcie, której omawiane były przygotowania do nowego roku szkolnego w kontekście potencjalnej czwartej fali koronawirusa. Prezydent Andrzej Duda wyraził swoje zdanie odnośnie pojawiających się doniesień o ewentualnym obowiązku szczepień. Zdaniem prezydenta decyzja taka mogłaby przynieść niepokoje społeczne i odwrotny do zamierzonego efekt.

„Chcę panu premierowi i państwu powiedzieć jedno: jestem absolutnie przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia. Uważam, że spowoduje to niepokoje społeczne, uważam, że jest to kwestia odpowiedzialności ludzi i każdy tę odpowiedzialność powinien ponosić sam” – podkreślił Duda.

„Czy rodzic zdecyduje się wyrazić zgodę na zaszczepienie dziecka, czy rodzic sam zdecyduje się poddać szczepieniu – każdy powinien taką decyzję podjąć osobiście” – dodał prezydent.

Prezydent zaznaczył, że obowiązkiem państwa jest zapewnienie każdemu obywatelowi możliwości zaszczepienia, ale już przymuszanie do tego jest złym pomysłem.

„Musimy mieć taką sytuację, że jest szczepionka dla każdego obywatela. To jest nasz obowiązek jako władz państwowych – stworzyć każdemu tą możliwość zaszczepienia, natomiast nie przymuszać” – powiedział Duda.

/źródło: PAP, RMF FM/

Dzieci ewakuowane z Afganistanu zatruły się grzybami

#2

Sześcioletni Ali i ośmioletni Mustafa synowie Mohammada znanego z wieloletniej współpracy w Afganistanie dla Brytyjskiego wojska trafili do szpitala po ciężkim zatruciu grzybami. Ich stan jest bardzo ciężki i jeśli nie znajdzie się dawca wątroby, dzieci mogą nie przeżyć. O sytuacji poinformował portal oko.press.

Mohhamed wraz z żoną, pięcioma synami, dwiema siostrami, dwoma braćmi i kuzynem (w sumie 12 osób) został ewakuowany z Afganistanu po przejęciu tam władzy przez Talibów. 22 sierpnia cała rodzina wylądowała w Warszawie, skąd zostali przetransportowani do ośrodka dla cudzoziemców w Dębaku koło Podkowy Leśnej pod Warszawą. Jak informuje portal warunki w ośrodku były fatalne, rodzina otrzymywała 2 posiłki dziennie, przez co jak informuje oko.press rodzina była głodna i wspomagała się zebranymi w lasku grzybami, nie wiedząc, że część może być trująca.

Z zebranych grzybów rodzina zrobiła zupę po zjedzeniu, której część z nich poczuła się źle. Wezwano pogotowie, które zabrało Alego i Mustafę oraz ich starszą siostrę Sofię do szpitala w Grodzisku Mazowieckim. Stan chłopców jednak jest tak poważny, że zostali przetransportowani do Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Są na Oddziale Intensywnej Terapii.

Burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński poinformował, że jest po rozmowie z kierownikiem Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, prof. Piotrem Kalicińskim. “Stan dwójki dzieci jest bardzo ciężki, czas gra ogromną rolę, jest POSZUKIWANY DAWCA płata wątroby (rodzina nie kwalifikuje się)” – podkreślił.

Burmistrz prostuje również informację podaną przez oko.press, że cudzoziemcy w ośrodku otrzymują dwa posiłki. Z jego informacji wynika, że otrzymują po trzy posiłki, a pierwszego dnia po przylocie poza ciepłym posiłkiem otrzymali również suchy prowiant.

Dzisiaj po południu w niektórych mediach pojawiła się informacja, że młodszy z chłopców zmarł, jednak Ministerstwo Zdrowia dementuje tą informację.

/źródło: oko.press, Facebook/

Protest pod TK – protestujący zakleili godło Polski herbem Cesarstwa Rosyjskiego

#3

Przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie odbył się protest związany z zaplanowanym na jutro (31 sierpnia) posiedzeniem. Na posiedzeniu ma być rozpatrywany wniosek premiera Mateusza Morawieckiego o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów Traktatu o Unii Europejskiej.

Przed Trybunałem protestowało 15 osób, które rozwinęły długi transparent z napisem „Obywatelskie Zamknięcie Ex-Trybunału Konstytucyjnego”.

Pomimo, że od dłuższego czasu teren przed TK jest strzeżony przez policję 5 protestujących udało się wejść na teren i zakleić godło oraz napis. Godło zastąpiono herbem Cesarstwa Rosyjskiego, natomiast tablicę z napisem zaklejono na czarno z napisem, gdzie Polskę określono Krajem Nadwiślańskim, czyli określeniem stosowanym przez Imperium Rosyjskie po zniesieniu autonomii instytucjonalnej Królestwa Polskiego w 1867 roku.

/źródło: RMF FM/

Były senator skazany

#4

Były senator Józef Pinior został skazany za poświadczenie nieprawdy w swoich zeznaniach majątkowych na 1,5 roku więzienia, a jego asystent Jarosław Wardęga za korupcję na 5 lat. Wyrok w tej sprawie ogłoszony został przez Sąd Rejonowy we Wrocławiu. Wrocławski sąd nie zgodził się na zawieszenia warunkowo obu wykonania tych kar. Oprócz Piniora i Wardęgi w procesie oskarżonych było również 14 innych osób podejrzanych o wręczenie łapówek lub proponujących pieniądze za załatwienie różnych spraw. Wyrok nie jest prawomocny.

W marcu tego roku zarówno Pinior jak i Wardęga zostali już prawomocnie skazani w innym postępowaniu przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu na 1,5 roku bezwzględnego więzienia. Po wniosku obrońców Piniora Sąd Apelacyjny zgodził się na odbywanie kary więzienia przez byłego senatora w warunkach domowych.

Obaj oskarżeni zgodzili się na używanie ich nazwisk.

/źródło: PAP/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “30.08.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *