Piątek

30.09-01.10.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Sejm: po burzliwej debacie stan wyjątkowy przedłużony

#1

Stan wyjątkowy, który obowiązuje w części województw podlaskiego oraz lubelskiego, został przedłużony o 60 dni. Sejmowe obrady w tej sprawie były bardzo burzliwe.

Sejm zgodził się w czwartek wieczorem na przedłużenie o 60 dni stanu wyjątkowego na części obszaru województw podlaskiego i lubelskiego, przy granicy z Białorusią. W poprzedzającej głosowanie burzliwej debacie za przedłużeniem stanu wyjątkowego opowiedzieli się posłowie PiS i Konfederacji. Głosowanie przeciw zapowiadali posłowie KO i Lewicy, posłowie KP-PSL zadeklarowali wstrzymanie się od głosu. Podobnie wypowiadali się posłowie kół Polska 2050, Polskie Sprawy i Porozumienie.

Po głosowaniu posłanki KO Klaudia Jachira i Urszula Zielińska wniosły na salę transparent z hasłem “Żaden człowiek nie jest nielegalny”. Podczas zadawania pytań posłowie opozycji – KO i Lewicy – wielokrotnie prezentowali zdjęcie dziewczynki, którą sfotografowano wraz z innymi dziećmi na terenie placówki Straży Granicznej w Michałowie. Z mównicy wielokrotnie pytali, gdzie są te dzieci. Zdjęcie dziewczynki posłanka Magdalena Filiks (KO) ustawiła obok sejmowej mównicy.

Stan wyjątkowy dotyczy części przygranicznej dwóch województw: podlaskiego i lubelskiego. Obszar ten obejmuje 115 miejscowości w województwie podlaskim i 68 miejscowości w województwie lubelskim.

/źródła: tvn24.plrmf24.plkronika24.pl/

Raport NIK ws. Funduszu Sprawiedliwości

#2

Najwyższa Izba Kontroli zaprezentowała w czwartek wyniki kontroli przeprowadzonej w Funduszu Sprawiedliwości. Raport jest niekorzystny dla resortu sprawiedliwości, który funduszem kieruje – łączna kwota nieprawidłowo wydanych pieniędzy sięgnęła ponad 280 mln zł. Do prokuratury złożono pięć zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa. Do tego Marian Banaś skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności przepisów dot. Funduszu Sprawiedliwości.

Z danych NIK wynika, że “łączna wartość efektów finansowych kontroli, czyli kwot środków wydatkowanych niezgodnie z przepisami, niecelowo, niegospodarnie lub nierzetelnie, wyniosła ponad 280 mln zł”. Zdaniem Izby w badanym okresie Fundusz Sprawiedliwości stracił charakter funduszu celowego.

Zdaniem ministerstwa sprawiedliwości zarzuty NIK sformułowane w raporcie są nieprawdziwe i krzywdzące. Zdaniem resortu informacja o wynikach kontroli zawiera w wielu miejscach nieprawdziwe dane, wnioski niepoparte faktami, stanowiska wykraczające poza kompetencje NIK oraz insynuacje zdarzeń, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Ministerstwo sprawiedliwości wyraziło też sprzeciw wobec próby podważenia uczciwości i wiarygodności Ewy Błaszczyk prowadzącej klinikę “Budzik”.

/źródła: onet.pltvn24.plwprost.pl/

Pawłowska odchodzi z Porozumienia

#3

W czwartek wieczorem, po głosowaniu w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego, posłanka Monika Pawłowska poinformowała, że odchodzi z Porozumienia. Jej decyzja wywołała spore zaskoczenie po tym jak w marcu poinformowała, że z Lewicy przechodzi do Porozumienia Jarosława Gowina, ale nie dołączyła do klubu PiS pozostając posłanką niezrzeszoną.

Posłanka przekazała swoją decyzję na Twitterze. “Zrezygnowałam z członkostwa w Kole Parlamentarnym Porozumienie i partii Porozumienie Jarosława Gowina. Nie mogę zaakceptować destabilizacji funkcjonowania państwa polskiego dla prywatnych celów politycznych” – napisała.

/źródła: interia.pl, PAP.pl/

Unijna komisarz w Polsce

#4

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński spotkał się w czwartek z unijną komisarz do spraw wewnętrznych Ylvą Johansson. Tematem rozmów była sytuacja na granicy polsko-białoruskiej.

Komisarz twierdzi, że – zaniepokojona sytuacją na granicy polsko-białoruskiej – od sześciu dni zabiegała o rozmowę z ministrem, ale Kamiński nie potwierdza takich kontaktów.

 W komunikacie MSWiA napisano, że Ylva Johansson „podzieliła stanowisko Polski, zgodnie z którym działania Białorusi muszą spotkać się ze stanowczą odpowiedzią państw członkowskich UE, pozwalającą zapobiec dalszej eskalacji sytuacji na granicy”. Wskazała również, że „państwa członkowskie mają prawo i obowiązek ochrony swoich granic, stanowiących zewnętrzne granice Unii”.

Mariusz Kamiński podczas spotkania przekazał także informacje na temat obecnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz działań podejmowanych przez polski rząd w celu zapewnienia bezpieczeństwa granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i powstrzymania dalszych działań reżimu Łukaszenki. Szef MSWiA podkreślił, że „Polska zapobiega nielegalnym przekroczeniom granicy przez migrantów kierowanych na granicę przez białoruskie służby”.

/źródła: wp.pltvn24.pl/

Procedura praworządności już w październiku?

Mechanizm warunkowości, który wiąże wypłaty unijnych funduszy z przestrzeganiem rządów prawa, może zostać uruchomiony już w tym miesiącu, informuje redakcja newslettera POLITICO Playbook. Według jej źródeł Bruksela uruchomi tę procedurę wobec Polski i Węgier do 25 października.

Komisja Europejska jest już gotowa do przekazania Polsce środków na odbudowę gospodarki po pandemii już w listopadzie, tylko pod warunkiem, że Warszawa zgodzi się na prawnie wiążący krok w celu przywrócenia rządów prawa w kraju, czyli zaprzestanie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, pisze POLITICO Playbook.

– Przygotowania do uruchomienia warunku praworządności są zbyt zaawansowane, abyśmy z nich nie skorzystali – miałą powiedzieć komisarz Vera Jourová. – Pociąg toczy się już z dużą prędkością i nie da się go zatrzymać.

Źródła: tysol.plonet.plpolitico.com

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “30.09-01.10.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *