Środa

31.03.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Trzecia fala zbiera żniwo

#1

W dniu 31 marca odnotowano aż 653 zgony z powodu Covid-19 z zeszłej doby. Tymczasem niepokojące informacje docierają do nas z Poznania, gdzie wczoraj, w skutek awarii instalacji podającej tlen, ze szpitala tymczasowego ewakuowano 12 pacjentów.

Według ustaleń komisji technicznej powołanej przez władze uniwersytetu medycznego, w szpitalu nie doszacowano ilości zamawianego tlenu w kontekście rosnącej gwałtownie liczby pacjentów wymagających tlenoterapii. Do tego, że zapasu nie uzupełniono na czas, miał więc przyczynić się tzw. czynnik ludzki.

Do poznańskiej prokuratury wpłynęło już zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa narażenia na utratę zdrowia i życia pacjentów, skierowane przez wojewodę. Czy jest to zagrywka typowo polityczna, czy jednak doszło do przekroczenia uprawnień – dowiemy się być może w toku wszczętego śledztwa – póki co prokuratura analizuje zebrany materiał.

PiS przegrał głosowanie – „vendetta" Gowina?

#2

Sejm przyjął we wtorek poprawkę Senatu dotyczącą odroczenia do lipca 2022 r. obowiązku podatkowego za przeróbkę pojazdów samochodowych na kampery. Przyjęcie ustawy było możliwe m.in. dzięki głosom 13 posłów Porozumienia Jarosława Gowina. Według dziennikarzy – miała być to swego rodzaju „vendetta” Gowina i sprzyjających mu posłów wobec konfliktu przywództwa w tej partii, inspirowanego przez PiS. Cała sytuacja miała wywołać duże niezadowolenie w ścisłym kierownictwie PiS, co może zwiastować kolejne tarcia w koalicji rządzącej.

Sondażowe perspektywy

#3

Jak wynika z sondażu Kantar dla Tygodnika „Polityka” – PiS mógłby aktualnie liczyć na poparcie 28% wyborców. Tuż za partią rządzącą plasuje się Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 25%. Psychologiczny dystans w sondażach między partią rządzącą a stroną „opozycyjną” utrzymuje się zatem na stałym poziomie – a nawet systematycznie się zmniejsza. 

Co ciekawe – według tego samego badania więcej respondentów przyznaje rację stronie opozycyjnej w trwającym od lat sporze politycznym (39% respondentów wobec 26% będących po stronie PiS; 35% badanych nie miało zdania w tej sprawie). Gdyby wybory prezydenckie odbywały się teraz (II tura), 37% badanych oddałoby swój głos na Rafała Trzaskowskiego przy 32% respondentów chcących głosować na Andrzeja Dudę (24% badanych nie wyraziło chęci wzięcia teraz udziału w wyborach, a 7% odpowiedziało „nie wiem”).

Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu tygodnika „Polityka“.

„Nowy Ład" w Europie?

#4

Jutro (czwartek 1 kwietnia) ma dojść do planowanego spotkania Viktora Orbana, Mateusza Morawieckiego i Matteo Salvini w celu omawiania bieżących “spraw europejskich”. W praktyce może chodzić o uformowanie nowej prawicowej frakcji w europarlamencie. Matteo Salvini nie jest obecnie członkiem włoskiego rządu, ale wciąż przewodzi Lidze Północnej, która wciąż jest we włoskim rządzie.

O sprawie zgodnie informują media w zainteresowanych krajach. We Włoszech – o planach zadeklarowania „karty wspólnych wartości” zapowiadanej przez Salviniego. W Polsce – Mateusz Morawiecki ujawnił, iż tematem spotkania będą także o różne kwestie ściśle polityczne, związanych na przykład funkcjonowaniem Parlamentu Europejskiego.

Wielu komentatorów do szumnych zapowiedzi podchodzi dość sceptycznie – niepokój wywołują szczególnie poglądy oraz sympatie polityków z Węgier i Włoch wobec polityki i samego Władimira Putina. Perspektywa ta jest także dość niezręczna dla prawicowych (a zwłaszcza popierających politykę rządu) w Polsce, z racji silnych, panujących w nich nastrojów antyrosyjskich.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.