Poniedziałek

31.05.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Mateusz Morawiecki z wizytą w Hiszpanii

#1

Z udziałem premierów Polski i Hiszpanii, Mateusza Morawieckiego i Pedro Sancheza podpisano w poniedziałek szereg porozumień m.in. o współpracy w polityce przemysłowej, sferze cyberbezpieczeństwa i resortów dyplomacji obu krajów. Ustalono też warunki współpracy w sprawie Kolei Dużych Prędkości w Polsce budowanych w ramach CPK.

Porozumienie koncentruje się na współpracy w zakresie rozwoju polskiego systemu Kolei Dużych Prędkości. Jak podkreśla spółka CPK, “Hiszpania jest jednym ze światowych liderów w obszarze rozwoju i zarządzania systemem szybkich kolei, a strona polska jest zainteresowana czerpaniem z ich doświadczeń w tym zakresie”.

Hiszpańska szybka kolej Alta Velocidad Espanola (AVE) funkcjonuje od 1992 r. W ciągu niespełna 30 lat stała się największą siecią KDP w Europie, wciąż jest rozbudowywana. Zarządcą infrastruktury kolejowej w Hiszpanii (w tym torów kolei dużych prędkości) jest państwowe przedsiębiorstwo ADIF, a operatorem pociągów dużych prędkości AVE spółka RENFE.

Program Kolejowy CPK zakłada budowę łącznie prawie 1800 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 r. Na te inwestycje składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 “szprych” prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK.

Niebawem szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat

#2

Komisja Europejska zaakceptowała, zgodnie z rekomendacjami Europejskiej Agencji Leków, użycie szczepionki Pfizer/BioNTech dla dzieci od 12. roku do 15. roku życia.

O udzieleniu zgody KE na szczepienie poinformowała Stella Kyriakides, unijna komisarz ds. zdrowia. Teraz poszczególne kraje Unii mogą zdecydować o rozpoczęciu szczepień.

– Myślę, że szczepienia dzieci od 12. roku życia możliwe jest jeszcze w czerwcu. Decyzję podejmie minister zdrowia – powiedział w niedzielę prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

Iga Świątek uczciła urodziny!

#3

Polka awansowała do II rundy Roland Garros po zwycięstwie nad Kają Juvan.

Obrończyni tytułu Roland Garros, która właśnie skończyła 20 lat, w I rundzie paryskiego turnieju pokonała Słowenkę Kaję Juvan (nr 101) 6:0, 7:5. Po deklasacji w pierwszym secie, w drugiej partii mecz się nagle wyrównał. Końcówka była bardzo nerwowa. Iga Świątek opanowała sytuację i wywalczyła awans do II rundy, a po chwili odebrała efektowny bukiet kwiatów z okazji urodzin. Kibice w Paryżu odśpiewali jej też “Sto lat”.

___

___

Poprzednie Przeglądy dnia:

24.05.2021 Przegląd dnia – poniedziałek 
25.05.2021 Przegląd dnia – wtorek
26.05.2021 Przegląd dnia – środa
27.05.2021 Przegląd dnia – czwartek
28.05.2021 Przegląd dnia – piątek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Jeden komentarz na “31.05.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.