Wtorek

31.08.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Stan wyjątkowy w części Polski?

#1

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przygotował projekt uchwały o skierowaniu do prezydenta Andrzeja Dudy wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze części województw podlaskiego i lubelskiego.

Premier oświadczył we wtorek, że „sytuacja na granicy z Białorusią jest cały czas kryzysowa, ze względu na to, że reżim Łukaszenki postanowił poprzez przetransportowanie ludzi z Iraku głównie na terytorium Białorusi, postanowił wypchnąć tych ludzi na terytorium Litwy, Łotwy i Polski. Dlatego Rada Ministrów postanowiła dzisiaj wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni na przygranicznym pasie – na części województwa podlaskiego i części województwa lubelskiego”

W sieci trwa burzliwa dyskusja komentatorów, dziennikarzy i ekspertów nad słusznością rekomendowanego kroku. Zwolennicy i przedstawiciele strony rządzącej (a także np. Konfederacja) chwalą proponowane rozwiązanie. Opozycja mówi o „pokazówce” PiS.

Póki co prezydent Andrzej Duda zapewnił, że analizuje rozporządzenie Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie pogranicza polsko-białoruskiego.

/źródła: rp.plrmf24.pl/

Rozprawa w TK odroczona

#2

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie zbadania konstytucyjności niektórych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej.

Sprawę zainicjował premier Mateusz Morawiecki. Chodzi między innymi o to, czy na podstawie wyroków TSUE sądy mogą odstąpić od stosowania konstytucji lub stosować przepisy prawa w sposób niezgodny z konstytucją. Rozprawa została odroczona do 22 września. Powodem był wniosek RPO w sprawie wyłączenia ze składu orzekającego sędziego Stanisława Piotrowicza.

/źródło: tvn24.pl/

Nowa siła w Sejmie?

#3

Władysław Kosiniak-Kamysz w imieniu PSL, Jarosław Gowin w imieniu Porozumienia i Agnieszka Ścigaj – koła Polskie Sprawy podpisali we wtorek wspólną deklarację w sprawach samorządowych.

“Samorząd jest jedną z podstawowych wartości i dorobku III Rzeczpospolitej – ostatnich trzydziestu lat. Dzisiaj jest zagrożony” – podkreślił Kosiniak-Kamysz po podpisaniu dokumentu. Zaznaczył, że deklaracja może być punktem wyjścia do rozmów z tymi, którzy domagali się ostatnio, by ustalić, co jest najważniejsze na pierwsze 100 dni rządów po odzyskaniu władzy przez opozycję. “Jedną z pierwszych rzeczy, które trzeba zrobić w te 100 dni, to decentralizacja państwa i wzmocnienie samorządów. O tym jest ta deklaracja i to ona jest nadzieją na lepsze jutro” – dodał szef PSL.

Kosiniak-Kamysz pytany, czy podpisanie deklaracji oznacza powstanie wspólnego klubu w przyszłości, odparł, że wszystko co dobre musi mieć mocne podstawy. Jak mówił, na pewno współpraca w parlamencie różnych środowisk opozycyjnych musi być oparta o wartości, program i pomysł.

“Rozważamy taką możliwość” – przyznała z kolei Agnieszka Ścigaj, szefowa koła Polska Sprawy, zapytana przez Rzeczpospolitą o możliwość utworzenia partii. “Decyzję podejmiemy w najbliższych dniach, choć jesteśmy już po spotkaniach w regionach, podczas których widać było wolę rejestracji partii, więc prawdopodobnie będziemy się ku temu skłaniać”.

/źródło: dziennik.plgazeta.plrp.pl/

Bielan krytykuje RPO

#4

Adam Bielan określił Marcina Wiącka jako “rzecznika opozycji”. “Wybór pana Wiącka był od początku błędem” – powiedział europoseł. Dodał, też zagłosowała za nim “część” posłów Prawa i Sprawiedliwości. Co ciekawe, w rzeczywistości tę kandydaturę na RPO poparła przecież zdecydowana większość klubu PiS.

“On jest ważny i legalny i tego nie kwestionuje. Natomiast wypowiedzi pana Wiącka i jego działania w czasie ostatnich tygodni wyraźnie pokazują, że to był błędny wybór” – powiedział Bielan. Deputowany do PE dodał, że ma na myśli “działania, które pokazują, że jest rzecznikiem opozycji”. Następnie stwierdził, że “admiratorem i mecenasem politycznym pana Wiącka” był Jarosław Gowin.

/źródło: Gazeta.pl/

Kukiz broni reasumpcji

“Myśmy się naprawdę pomylili. Możecie wierzyć czy możecie nie wierzyć. Ja po prostu mówię: pomyliłem się przy tym głosowaniu, a gdyby nie doszło do reasumpcji, to doszłoby do przedterminowych wyborów, doszłoby do upadku rządu. A gdyby upadł rząd, to upadłaby również szansa uchwalenia moich postulatów” – tłumaczył we wtorek Paweł Kukiz w Radiu Wrocław, broniąc zasadności reasumpcji głosowania lex TVN zarządzonej przez Elżbietę Witek 11 sierpnia w Sejmie.

1 sierpnia Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji (tzw. lex TVN), która ogranicza możliwość nabywania udziału w polskich mediach przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W czasie obrad opozycja wygrała głosowanie o odroczenie posiedzenia. Marszałek Elżbieta Witek zdecydowała o reasumpcji głosowania. Po przerwie zdanie zmieniło trzech posłów Kukiz’15 – Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk. Parlamentarzyści zagłosowali razem z PiS-em, co pozwoliło na wznowienie obrad. Wcześniej Sachajko tłumaczył, że doszło do pomyłki.

Dziś ten punkt widzenia potwierdził raz jeszcze Paweł Kukiz: “Myśmy się naprawdę pomylili. Możecie wierzyć czy możecie nie wierzyć. Ja po prostu mówię: pomyliłem się przy tym głosowaniu, a gdyby nie doszło do reasumpcji, to doszłoby do przedterminowych wyborów, doszłoby do upadku rządu. A gdyby upadł rząd, to upadłaby również szansa uchwalenia moich postulatów” – podsumował były muzyk. 

Źródło: rp.pl

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Jeden komentarz na “31.08.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *