Sondaż: PiS na czele, KO odrabia straty.

Według marcowego sondażu Kantar wybory wygrałaby Zjednoczona Prawica z wynikiem 30%, na drugim miejscu Koalicja Obywatelska 24% i podium zamyka Polska 2050 z 14%. Próg wyborczy przekroczyłoby 5 partii.

Zjednoczona Prawica ze stratą, ale stabilnie.

Prawo i Sprawiedliwość z koalicjantami wciąż z bezpieczną przewagą utrzymuje się na pozycji lidera. W obecnym sondażu chęć oddania głosu na partię rządzącą wyraziło 30% badanych, co oznacza spadek o 1 p.p. względem badania w lutym. Analizując wyniki z 2021 roku (3 sondaże) marcowy wynik jest idealną średnią, gdyż w styczniu Zjednoczona Prawica mogła liczyć na 29%, w lutym na 31% i w marciu 30%. Wyniki te pokazują, że mimo delikatnych wahań partia J. Kaczyńskiego nadal może liczyć na stałe poparcie ~30%.

Koalicja Obywatelska odrabia straty.

Największym wygranym badania Kantaru wydaje się Koalicja Obywatelska. 24% w obecnym sondażu to wzrost aż o 6 p.p. względem poprzedniego badania. Marcowy wynik jest również powrotem do trendu ze stycznia i poprzednich miesięcy kiedy KO mogła liczyć na poparcie ~25%. W styczniu chęć oddania głosu deklarowało 23% badanych. Lutowy spadek do 18% wydaje się być pokłosiem odważnej deklaracji w kwestiach światopoglądowych, co części elektoratu się nie spodobało. Jednakże obecne badanie pokazuje powrót do poprzedniego stanu posiadania.

Polska 2050 zamyka podium


Podium zamyka ugrupowanie Szymona Hołowni. W najnowszym badaniu Polska 2050 może liczyć na 14% głosów, co oznacza spadek względem lutego o 1 p.p. i powrót do wyniku ze stycznia, kiedy również 14% deklarowało poparcie. Pokazuje to stały trend ~15% gotowych oddać głos na ugrupowanie Hołowni.

Lewica i Konfederacja stabilnie ponad progiem wyborczym.

 

 

Lewica od początku roku notuje delikatny trend wzrostowy. W marcu chęć oddania głosu deklaruje 8%, co oznacza wzrost o 1 p.p. i o 2 względem stycznia. Pokazuje to systematyczne zwiększanie posiadania o ~1% w każdym kolejnym badaniu.

 

 

 

W przypadku Konfederacji sytuacja jest odmienna, gdyż ugrupowanie J. Korwin-Mikkego, K. Bosaka etc. waha się w granicach 5%. Obecne badanie pokazuje poparcie na dokładnie tym poziomie co oznacza spadek względem lutego oraz powrót do status quo ze stycznia. Konfederaci mogą liczyć na przekroczenie progu wyborczego, ale wynik będzie oscylował na granicy tego.

PSL/Koalicja Polska i Kukiz'15 poza parlamentem.

Zarówno PSL jak i ugrupowanie Pawła Kukiza notuje stały trend poniżej progu wyborczego. W najnowszym badaniu ponownie obie partie nie tylko nie przekraczają progu, ale się oddalają. Na PSL/Koalicję Polską chęć oddania głosu deklaruje 3%, co oznacza spadek względem stabilnej sytuacji w lutym i styczniu o 1 p.p. Na ugrupowanie Kukiza stale głos oddać deklaruje 1-2%.

Próba

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów telefonicznych CAPI na reprezentatywnej grupie 985dorosłych osób.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *