Sondaż: PiS na czele, KO odzyskuje drugie miejsce

Gdyby wybory odbyły odbyły się w niedzielę 21 marca zwyciężyłaby je Zjednoczona Prawica przed Koalicją Obywatelską i Polską 2050 wynika z sondażu United Survey dla WP. Mandaty do Sejmu uzyskałoby 6 partii.

Zjednoczona Prawica wciąż z dużą przewagą

Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami nadal może liczyć na wysokie poparcie 33,2%, co oznacza wzrost o 0,2 p.p. względem poprzedniego badania. Trzy ostatnie sondaże United Survey dla WP pokazują, że elektorat Zjednoczonej prawicy jest stabilny w okolicach 30%. W połowie lutego na partie J. Kaczyńskiego oddać swój głos chciało 33,5%, na początku marca wynik ten nieznacznie spadł do 33%, by obecnie delikatnie wzrosnąć do 33,2%. Wyniki te pokazują zarówno ustabilizowaną grupę wyborców jak i niezmiennie dają zwycięstwo i to znaczne około 15% nad kolejnym ugrupowaniem.

Koalicja Obywatelska odzyskuje drugie miejsce

Na Koalicje Obywatelską zagłosować w najnowszym badaniu chce 18,5%, czyli o 1 p.p. więcej niż w analogicznym badaniu 2 tygodnie temu. Wzrost o 1 procent pozwala Platformie Obywatelskiej z koalicjantami odzyskać drugie miejsce wyprzedzając partię Szymona Hołowni. Obecny wynik jest również średnim odzwierciedleniem trzech ostatnich sondaży. W połowie marca KO mogła liczyć na 19,3% poparcia, które na początku marca spadło o blisko 2 p.p. do 17,5%, by obecnie powrócić na poziom powyżej 18%. Delikatne wahania pozwalają sądzić, że elektorat KO jest stabilny na poziomie 17-20%.

Trzecie miejsce dla Polski 2050

Polska 2050 w najnowszym badaniu odnotowuje najwyższy spadek z całej stawki, aż o 4,5% względem poprzedniego badania. Obecnie na partię Hołowni swój głos deklaruje oddać 13,2%. Wynik ten oznacza również spadek na trzecie miejsce w stawce ze znaczną różnicą ponad 5% straty do drugiej KO. Dodatkowo obecny wynik jest najgorszym w zestawieniu trzech ostatnich sondaży. 

W połowie lutego na Polskę 2050 głosować chciało 14,6%, na początku marca po ponad 3-procentowym wzroście partia awansowała na drugie miejsce z wynikiem 17,7%, by obecnie zanotować spadek do 13,2%. Wyniki te oznaczają, że elektorat jest stosunkowo chimeryczny i waha się w okolicach 15% w jednym badaniu przechylić się w jedną, a w następnym w drugą stronę.

Lekki spadek Lewicy na stabilnym czwartym miejscu

Lewica w kolejnym sondażu odnotowuje wynik tuż za podium, jednakże kolejny sondaż pokazuje delikatny spadek. W obecnym badaniu chęć oddania głosu zadeklarowało 9,6% wyborców, co oznacza spadek o 0,3 p.p. względem poprzedniego badania. Jest to już kolejne badanie pokazujące spadkową tendencję. W połowie lutego Lewica mogła liczyć na poparcie rzędu 11,4%, na początku marca spaść poniżej pułapu 10-procent odnotowując wynik 9,6%, by obecnie uzyskać 9,3%. Wynik nadal pozwala ze spokojem myśleć w kontekście przekroczenia progu i zajęcia czwartego miejsca, jednakże spadkowa tendencja powinna zastanowić liderów Lewicy.

Konfederacja i PSL/Koalicja Polska ponad progiem

Próg wyborczy w najnowszym badaniu przekraczają również Konfederacja i PSL/Koalicja Polska. Na Konfederatów oddać głos planuje 6,5%, co oznacza wzrost o 1,2 p.p. względem poprzedniego badania. Obserwując trzy badania widać trend, że Konfederaci mogą liczyć na poparcie ok 6%. W połowie lutego 6% wyborców deklarowało swój głos, na początku marca wynik ten spadł do 5,3%, by obecnie wzrosnąć do 6,5%. 

Podobnie sytuacja klaruje się w przypadku PSL/Koalicja Polska, na którą głosować chce 6,3% co oznacza wzrost o 1 p.p. Tak jak w przypadku Konfederacji Ludowcy również mogą liczyć na poparcie ok 6%. W połowie lutego poparcie to wynosiło 5,8%, by spaść do poziomy 5,3% na początku marca i obecnie wzrosnąć do poziomu 6,3%.

Frekwencja i próba

Udział w wyborach, gdyby te odbyły się w niedziele 21 marca deklaruje 46,9% z czego 36,6% Zdecydowanie Tak, a kolejne 10,3% Raczej Tak. 47,5% respondentów deklaruje natomiast, że w wyborach udziału by nie wzięło. Z tego zdecydowanie nie wzięło by 23,9%, na raczej nie 23,6%. Niezdecydowanych jest 5,6% respondentów.

Badanie przeprowadzono 19 marca metodą CATI na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych osób. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *