SONDAŻ: PiS na czele, PL2050 i KO ze stratami

W najnowszym sondaży CBOSu opublikowanym 12 marca na prowadzeniu niezmiennie Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami przed Polską 2050 i Koalicją Obywatelską. Jak wyglądają zmiany w porównaniu z poprzednim sondażem?  

Delikatny wzrost Prawa i Sprawiedliwości

W porównaniu do lutowego sondażu koalicja rządząca zaliczyła delikatny wzrost o 0,1 p.p. I obecnie może poszczycić się wynikiem na poziomie 33,3%. Patrząc w porównaniu z poprzednim badaniem, gdzie Zjednoczona Prawica odniosła 3% stratę z poziomu 35,5% na 33,2% obecny wynik można odbierać jako tymczasowe ustabilizowanie. W szerszym aspekcie obserwując badania CBOSu widać, że Prawo i Sprawiedliwość waha się w przedziale 30-35%. Pokazuje to stały elektorat, który gotów jest oddać głoś na tą partię niezależnie od wydarzeń w kraju. Zarówno strajki kobiet, jak i kolejne fale pandemii nie zmieniają sytuacji, powodują jedynie mniejsze bądź większe tąpnięcia, które ostatecznie wracają do punktu wyjścia.

Polska 2050 ze stratą, ale nadal na drugim miejscu.

Partia Szymona Hołowni od momentu wyprzedzenia Kolacji Obywatelskiej w styczniu nadal utrzymuje drugie miejsce. W obecnym badaniu wynik na poziomie 17,2% oznacza spadek o 2 p.p. utrzymując nadal przewagę ponad 6% nad KO. Patrząc na poprzednie sondaże, w których Polska 2050 osiągała kolejno: w lutym 19,2% w styczniu 18,2%, w grudniu 15,6% można zauważyć tendencję osiągnięcia stałego elektoratu na poziomie 15-20%.

Koalicja Obywatelska ze stratą, ale równocześnie delikatnym skróceniem dystansu do PL2050.

Zamykająca podium Koalicja Obywatelska w najnowszym sondażu poniosła stratę na poziomie 1,1 p.p. i obecnie może pochwalić się 11,3% poparcia. Ze względu na równoczesne straty PL2050 pomimo własnych strat, KO odrobiła 0,9 p.p. do wyprzedzających rywali. Wynik na poziomie 11,3% jest najgorszym od ostatnich kilku badań. W lutym KO odnotowała wynik 12,4%, w styczniu natomiast 13,7% i od tego momentu spadła na trzecie miejsce. Patrząc na trend trzech miesięcy można odnieść wrażenie, że grono wyborców KO spada i wynik na poziomie 10-15% jest obecnie realnym w CBOSowym sondażu.

Konfederacja wraz z Lewicą przekraczają również próg wyborczy.

Zarówno Konfederacja jak i Lewica w najnowszej odsłonie sondażu zyskują kolejno Konfederacja 1,2 p.p. Lewica natomiast 1,6 p.p. Konfederacja na bazie trzech ostatnich badań odnotowuje ciągły wzrost uzyskując kolejno w styczniu 5,3%, w lutym 5,5% oraz 6,7 w marcu. Lewica natomiast notuje sinusoidę uyskując w styczniu 5,0%, w lutym spadła poniżej progu na poziom 4,4% obecnie wracając na poziom 6,0%. Obie partie można odnieść wrażenie, że w badaniach CBOSu posiadają ugruntowany wynik lekko ponad progiem wyborczym 5-6%.

PSL i Kukiz'15 bez mandatów.

Rozpad związku PSLu z Kukiz’15 dla obu stron odbija się negatywnie w sondażach. Obie partie na przemian raz lekko zyskują następnie tracą, ale ciągle są to wyniki ok 1-2%. W Obecnym badaniu PSL może liczyć na 2,4% co oznacza wzrost o 0,4 p.p. Kukiz’15 natomiast spada ponizej 1 procenta i notuje wynik 0,8% (spadek o 0,2p.p.). Niewiele wskazuje, aby obie partie znacząco mogły zyskać w najbliższym czasie, stąd Kukiz’15 coraz bardziej zbliża się do Porozumienia, a PSL poszukuje kolejnych partnerów do Koalicji Polskiej.

Zdecydują niezdecydowani.

Sondaże CBOSu obarczone są zawsze ryzykiem związanym z dużą grupą niezdecydowanych. Obecne badanie pokazuje, że na grupa łącząca głosujących na inne partie, niezdecydowanych oraz tych co odmówili odpowiedzi jest na poziomie 22,4%. Ponad 1/5 osób to zarówno łakomy kąsek dla wszystkich startujących, jak i grono, które może całkowicie odwrócić powyższe wyniki.

Rozkład Mandatów.

Jak wyglądałby rozkład mandatów, gdyby badanie CBOSu było wiążące? Powołuję się w tym miejscu na bardzo rzetelne symulacje Macieja Onasza, specjalisty od przeliczania sondaży na mandaty (zobacz symulację) . Wedle jego kalkulacji Prawi i Sprawiedliwość uzyskuje 235 mandaty kontynuując samodzielne rządy. Polska 2050 może liczyć na 105 miejsc w parlamencie. Kolicja Obywatelska na 62, Konfederacja na 32 i stawkę zamyka Lewica z 25 mandatami. Standardowo jeden mandat zarezerwowany jest dla Mniejszości Niemieckiej.

Próba

Sondaż zrealizowano między 1 a 11 marca. Badanie zostało wykonane jedną z trzech metod: CAPI, CATI lub CAWI na próbie liczącej 1154 uczestników. 44,5 % metodą CAPI (514 osób), 41,2% CATI (475 osób) i 14,3% CAWI (165 osób).

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.