Sondaż: PiS nadal na czele. Zmiana na podium!

Z najnowszego sondażu Pracowni Estymator dla doRzeczy.pl opublikowanego wynika, że wybory wygrałaby Zjednoczona Prawica przed Polską 2050 i Koalicją Obywatelską. Istotną zmianą w porównaniu do poprzednich wyników jest zmiana na drugim miejscu, gdzie partia Szymona Hołowni wyprzedza KO. Więcej szczegółów poniżej.

Zjednoczona Prawica wciąż na czele.

Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami nadal na pierwszej pozycji z wynikiem 37,7%. W porównaniu z poprzednim badaniem notuje wzrost o 0,1 p.p. Zestawiając wyniki szerzej w kontekście ostatnich 4 sondaży widać ustabilizowany wynik w okolicach 37-39%. Na koniec stycznia gotowych oddać głos na rządzącą partię było 38,4%. W połowie lutego wynik spadł do 37,4% by następnie pod koniec miesiąca wzrosnąć do 37,6%. Obecne 37,7% to wynik ponad dwukrotnie wyższy od kolejnego ugrupowania w stawce.

Polska 2050 wyprzedza Koalicję Obywatelską.

Na drugim miejscu w sondażu znajduje się Polska 2050 z wynikiem 18,3%. Oznacza to wzrost o 1,2 p.p. względem poprzedniego badania. Obecny wynik pozwolił partii Szymona Hołowni wyprzedzić Koalicję Obywatelską. Patrząc na 4 ostatnie sondaże widać trend wzrostowy. Na koniec stycznia na Polskę 2050 gotowych oddać głos było 14,6% wyborców. W połowie lutego wynik ten poprawił się do 16,2%, by pod koniec miesiąca wzrosnąć do 17,1%. Obecny trend pozwala sądzić nie tylko, że stabilizuje się wynik między 15-20%, a że coraz bardziej realne jest przekroczenie pułapu 20%.

Koalicja Obywatelska z największą stratą w stawce.

Podium zamyka Koalicja Obywatelska na którą oddanie głosu deklaruje 17,1%. Wynik ten oznacza spadek o 2,3 p.p. względem ostatniego badania oraz utratę 2 pozycji w stawce. Trend 4 ostatnich sondaży jest dla ugrupowania Borysa Budki niekorzystny, każde kolejne badanie pokazuje spadek poparcia. Pok koniec stycznia KO mogła poszczycić się wynikiem na poziomie 21,8%. 

W połowie lutego po delikatnym spadku chęć głosowania wyrażało 21,5%. Pod koniec lutego starty były znaczniejsze (-2,3 p.p.) i poparcie kształtowało się na poziomie 19,2%. Jedną z przyczyn ciągłego spadku poparcia może być jednoznaczny skręt w lewo w kwestii aborcji, aczkolwiek przyczyn jest zdecydowanie więcej.

Lewica stabilnie tuż za podium.

Na czwartym miejscu znajduje się Lewicę. W najnowszym badaniu może liczyć na poparcie rzędu 11,6%, co oznacza wzrost o 0,2 p.p. W kontekście 4 ostatnich sondaży widać, że Lewica ustabilizowała elektorat na poziomie 11-12%. Poza jednym sondażem w połowie lutego, gdzie wynik spadł poniżej 10% – wynosił 9,7% pozostałe pokazują praktycznie to samo. Pod koniec stycznia gotowych oddać głos było 11,1%, pod koniec lutego 11,4%, obecnie 11,6%.

Constans Konfederacji.

Za plecami Lewicy plasuje się niezmiennie Konfederacja. Obecne badanie pokazuje, że 6,8% wyborców jest gotowych wyrazić poparcie, co oznacza delikatny spadek o 0,1 p.p. względem poprzedniego badania. Pomimo spadku można odnieść wrażenie, że Konfederacja ma stałą grupę wyborców na poziomie 6,5-7,5%. W jednym badaniu wynik delikatnie waha się w jedną, w drugim w drugą, ale wszystkie pokazują costans. Pod koniec stycznia na Konfederację głos chciało oddać 6,7%. W połowie lutego udało się przekroczyć 7% (7,1%), by pod koniec miesiąca spaść do 6,9%.

Próg wyborczy przekracza PSL. Kukiz'15 poza parlamentem.

Ostatnim ugrupowaniem, które zdobyłoby mandaty jest PSL/Koalicja Polska. Obecne badanie pokazuje poparcie na poziomie 5,9%, co oznacza wzrost o 0,4 p.p. Na bazie 4 sondaży można zauważyć delikatny trend wzrostowy. Na koniec stycznia ludowcy ledwo przekraczając próg mogli liczyć na 5,2%. W połowie lutego wynik wzrósł do 5,4%, by pod koniec miesiąca dalej się podnieść do 5,5%.

Poza Sejmem znalazłoby się ugrupowanie Pawła Kukiza, na które głos chciałoby oddać 2,4%. Mimo, iż obecne badanie pokazuje wzrost o 0,3 p.p. nadal wynik jest daleki od szans przekroczenia progu. Ostatnie sondaże nie napawają radością Kukiza i wszystkie oscylują w przedziale 2-2,5%.

Rozkład Mandatów.

Jak wyglądałaby sytuacja przenosząc sondaż na ilości mandatów? Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 209 mandatów, co oznacza utratę 3 mandatów względem poprzedniego badania oraz 26 w porównaniu do wyborów w 2019 roku. Polska 2050 zdobyłaby 89 miejsca, co daje wzrost o 7 mandatów do poprzedniego badania. Koalicja Obywatelska może liczyć na 82 mandaty, co oznacza stratę 8 względem poprzedniego badania i aż 52 względem wyborów. Lewica zdobyłaby 49 miejsc w parlamencie, co daje o 3 miejsca więcej niż w poprzednim badaniu oraz utrzymanie obecnego stanu posiadania. Konfederacja może liczyć na 16 miejsc, czyli 5 więcej niż obecnie posiada, natomiast traci jedno względem poprzedniego badania. PSL zdobyłoby 14 mandatów, czyli o 16 mniej niż w 2019, natomiast dwa więcej niż dwa tygodnie temu.

Próba.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów telefonicznych CATI na reprezentatywnej grupie 1025 dorosłych osób.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *