Sondaż: PiS niezmiennie na czele, PL2050 ucieka KO

W najnowszym sondażu Social Changes dla portalu wPolityce na pierwszym miejscu niezmiennie Zjednoczona Prawica. Polska 2050 ucieka Koalicji Obywatelskiej. Do parlamentu weszło by 5 partii.

Zjednoczona Prawica na czele bez zmian

Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami ponownie zajmuje pierwsze miejsce w sondażu Social Changes. W porównaniu z poprzednim notowaniu partia J. Kaczyńskiego odnotowuje dokładnie taki sam wynik – 31%. Patrząc na 3 sondaże z marca średnie poparcie deklaruje ok 30% wyborców, w pierwszym sondażu 28%, w kolejnych dwóch po 31%. Wyniki te pokazują, że doraźne wydarzenia jak rozwój trzeciej fali koronawirusa, czy problemy wewnętrzne nie mają wpływu na stabilny elektorat.

Polska 2050 ucieka KO

Najnowsze notowanie pokazuje poparcie dla partii Szymona Hołowni na poziomie 25%, co oznacza wzrost o 5 p.p. względem poprzedniego badania. Dwa pierwsze marcowe sondaże pokazywały, najpierw straty do KO, a następnie remis na drugim miejscu między Polską 2050, a Koalicją Obywatelską. W pierwszym PL2050 mogła liczyć na poparcie 21%, w drugim natomiast na 20%. W trzecim badaniu Polska 2050 zyskując 5% przy jednoczesnych stratach KO oznacza samodzielną pozycję wicelidera.

Koalicja Obywatelska traci poparcie i dystans do PL 2050

18% wyborców zadeklarowało poparcie dla Koalicji Obywatelskiej, co oznacza utratę 2 p.p. względem poprzedniego sondażu. Trzy marcowe sondaże pokazują tendencję spadkową partii Borysa Budki z koalicjantami. W pierwszym notowaniu chęć oddania głosu na KO deklarowało 22%, w kolejnym 20%, w obecnym natomiast 18%. Systematyczne straty ok 2p.p. notowanie do notowania pozwala sądzić, że poparcie klaruje się na poziomie poniżej 20%.

Lewica umacnia się na czwartej pozycji

Lewica pomimo, że odnotowuje stratę 1 p.p. może liczyć na poparcie 11%, co daje jej czwartą pozycję. Wynik ten jest zarówno obecnym wynikiem sondażowym jak i średnią trzech marcowych badań. W pierwszym notowaniu na Lewicę oddanie głosu deklarowało 10% wyborców, w kolejnym zyskując 2% Lewica mogła liczyć na 12%, obecnie jest to 11%. Wynik powyżej 10% stabilnego poparcia pozwala Lewicy oczekiwać spokojnego udziału w kolejnym rozdaniu Sejmowym. 

Status quo Konfederacji

 

Konfederacja odnotowuje najbardziej stabilne wyniki. Obecne 9% jest kopią wyników wszystkich marcowych wyników. Pułap 10% wydaje się szklanym sufitem dla Konfederatów, co nie zmienia faktu, że nie powinni obawiać się przekroczenia progu wyborczego w wyborach.

PSL/Koalicja Polska oraz Kukiz'15 poza Sejmem

Kolejne notowanie pokazuje, że rozstanie partii Pawła Kukiza z ludowcami nie wyszło na dobre obu stronom. Zarówno Kukiz’15 jak i PSL/Koalicja Polska w najnowszym notowaniu uzyskują wyniki poniżej progu wyborczego. Pierwsi mogą liczyć na 3%, natomiast na PSL chęć zagłosować wyraziło 2%. W kontekście trzech marcowych sondaży  Kukiz’15 w pierwszym notowaniu mógł liczyć na 4%, a w dwóch kolejnych po 3%. Poparcie PSL-u klarowało się w dwóch pierwszych sondażach na poziomie 3%, natomiast obecne notowanie przyniosło 1p.p. straty.

Rozkład mandatów

Przeliczając poparcie procentowe na potencjalne mandaty Prawo i Sprawiedliwość z koalicjantami uzyskałoby najwięcej, ale do większości dużo brakuje. Zjednoczona Prawica uzyskuje 170 mandatów, Polsce 2050 przypada 128, Koalicji Obywatelskiej 85, Lewicy 37, Konfederacji 39. Jeden mandat na stałe zarezerwowany jest dla Mniejszości Niemieckiej.

Próba

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów telefonicznych CAWI na reprezentatywnej grupie 1078 dorosłych osób w dniach 12-15 marca.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *