Sondaż: PiS traci, ale nadal prowadzi

Z najnowszego sondażu Social Changes dla portalu wPolityce wynika, że na pierwszym miejscu niezmiennie znajduje się Zjednoczona Prawica. NA podium znajdują się Polska 2050 i Koalicja Obywatelska, a do parlamentu weszłoby 5 partii.

Straty Zjednoczonej Prawicy

Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami kolejny raz zajmuje pierwsze miejsce, jednakże obecny sondaż obrazuje straty. Na partię J. Kaczyńskiego gotowych jest zagłosować 29% respondentów, co oznacza spadek względem poprzedniego notowania o 2 p.p. Na przestrzeni 4 sondaży z marca widać wahania elektoratu, który oscyluje w okolicach 30%. W pierwszym badaniu ZP uzyskałą 28%, by w dwóch kolejnych odrobić straty uzyskując po 31%, aż do obecnego notowania, gdzie ponownie wynik spada poniżej 30%. 

Podium bez zmian

Za plecami Zjednoczonej Prawicy na podium uplasowują się kolejno Polska 2050 i Koalicja Obywatelska.

Partię Szymona Hołowni wskazało 24% respondentów, co oznacza spadek o 1 p.p. względem poprzedniego sondażu, ale równocześnie odrobienie 1 punktu strat do lidera, które obecnie wynoszą 5%. Marcowe sondaże pokazują, że Polska 2050 może liczyć na wynik w przedziale 20-25%. W pierwszym badaniu 4 marca chętnych oddać swój głos było 21% wyborców, w kolejnym sondażu wynik pogorszył się do 20%. Trzeci sondaż pozwolił odskoczyć KO i samodzielnie usadowić się na 2 miejscu z wynikiem 25%, by obecnie znów spaść o 1 punkt do wyniku 24%.

W przypadku Koalicji Obywatelskiej wynik 18% jest odwzorowaniem wyniku sprzed tygodnia, co oznacza, że chwilowo udało się zatrzymać spadkową tendencję trapiącą ugrupowanie w marcu. Na początku miesiąca KO z 22% była wiceliderem stawki, by w kolejnym badaniu spaść o 2% i zrównać się z PL2050. Trzeci sondaż pogłębił tendencję, bo przy 2% spadku i wzroście partii Hołowni różnica między partiami zrobiła się znaczna. Obecnie wynosi 6%. 

Lewica bez zmian, Konfederacja z lekkim wzrostem

Najnowsze badanie Social Changes wskazuje, że Lewica zachowuje status quo i może liczyć na wynik 10% w kolejnych wyborach. Pierwsze dwa sondaże marcowe dawały Lewicy nadzieję na dłuższy trend wzrostowy. W pierwszym 11% respondentów chciało oddać swój głos, by w kolejnym powiększyć stan do 12%. Jednak trzecie badanie pokazało spadek o 2 p.p. i powrót na pułap 10 oczzek, które obecnie udało się utrzymać. 

Konfederacja odnotowuje pierwszy wzrost od początku miesiąca jednocześnie zrównując się z Lewicą. Pierwsze trzy marcowe badania obrazowały stagnację i ciągłe utrzymanie 9% poparcia, by na końcu zdobyć dodatkowy 1 punkt procentowy, dzięki któremu Konfederaci są ex-aequo na czwartym miejscu. 

PSL i Kukiz'15 poza Sejmem

Poza Parlamentem znalazłyby się zarówno Kukiz’15 jak i PSL/Koalicja Polska. Na ugrupowanie Pawła Kukiza skłonnych jest zagłosować 3-4% wyborców, co oznacza, że zbliża się progu, ale nie będzie łatwo go przegroczyć. Ludowcy są w gorszej sytuacji, ponieważ ich poparcie waha się w przedziale 2-3%.

Rozkład mandatów

Przekładając wyniku sondażu na mandaty najwięcej uzyskuje Zjednocznona Prawica – 164, co oznacza stratę 6 mandatów względem poprzedniego notowania. Polska 2050 uzyskałaby taki sam wynik jak poprzednio – 128miejsc. Koalicji Obywatelskiej przypadłoby o 2 mandaty więcej niż poprzednio – 85. Konfederacja zdobyłaby 43 (+4), Lewica 37 (baez zmian). Jeden mandat odgórnie przypada Mniejszości Niemieckiej. 

Frekwencja i próba

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę frekwencja wyniosłaby 67%. Wśród deklarujących chęć 44% jest “zdecydowanie na tak” kolejne 23% “raczej tak”. Nie wzięłoby udziału 23% wyborców, z których 12 “zdecydowanie nie”, a 11% “raczej nie”. Niezdecydowanych w tej kwestii jest kolejnych 10% wyborców. 

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów telefonicznych CAWI na reprezentatywnej grupie 1085 dorosłych osób w dniach 19-22 marca.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *