Sondaż: PiS traci, KO i PL2050 praktycznie po równo

W najnowszym sondażu IBRIS dla Onetu na prowadzeniu niezmiennie Prawo i Sprawiedliwość, ale ze stratami. Na drugim miejscu Koalicja Obywatelska, ale z wynikiem niemal identycznym jak trzecia Polska 2050.

Zjednoczona Prawica traci

Zjednoczona Prawica w najnowszym notowaniu może liczyć na 31% głosów, co oznacza spadek o 1,9 p.p. względem notowania z początku marca. Obecny wynik jest również powrotem do stanu posiadania z początku lutego, kiedy na Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami gotowych było oddać swój głos 31,1% respondentów. 

KO i PL2050 po równo

Na drugim miejscu jednakże z delikatną tylko przewagą 0,1% znajduje się Koalicja Obywatelska, na którą zagłosować chce 17,3% respondentów. Wynik ten oznacza spadek o blisko 1% (0,9 p.p.) względem notowania z początku marca. Obecny sondaż jest kolejnym wpisującym się w spadkową tendencję KO, która na początku lutego mogła liczyć na 19,2% głosów, by miesiąc później stracić 1% i obecnie kolejne 0,9.

Podium zamyka z nieznaczną stratą do KO – Polska 2050, na którą zagłosować zadeklarowało 17,2% respondentów. Oznacza to stratę w wysokości 0,1 p.p. względem poprzedniego notowania, ale wpisuje się w średnią około 17%. Na początku lutego na ugrupowanie Szymona Hołowni zagłosować chciało 16,9%, by na początku marca wzrosnąć do 17,3%, aż do obecnych 17,2%.

Lewica i Konfederacja stabilnie

Czwarte miejsce zajmuje Lewica, co staje się niejako tradycją niezależnie od sondażowni. W obecnym sondażu Lewica uzyskała 9,1%, co oznacza spadek o 1 p.p. względem poprzedniego notowania. Obecny wynik jest powrotem do wyniku z początku lutego, kiedy to na Lewicę zagłosować chciało 8,9% respondentów, by na początku marca wzrosnąć do 10,1 i obecnie usadowić sięstabilnie około 9%.

Podobna sytuacja dotyczy Konfederacji, która w kolejnym notowaniu odnotowuje stabilny wynik, pozwalający spokojnie myśleć o starcie w wyborach, ale na nic więcej. Podobnie jak Lewica, Konfederacja również wróciła do stanu posiadania z początku lutego, kiedy głosować na nią chciało 7,4%, a obecnie 7,3%. Obecny wynik oznacza wzrost w stosunku do początku marca o 2,3 p.p.

PSL / Koalicja Polska zamyka stawkę

Ostatnim ugrupowaniem, które przekroczyłoby próg wyborczy jakby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę jest PSL / Koalicja Polska. Na Ludowców zagłosować chce 5% wyborców, co oznacza spadek o 0,9 p.p. i jest najgorszym wynikiem spośród trzech ostatnich sondaży. Na początku lutego na PSL głoś oddać deklarowało 5,5% respondentó, by na początku marca wzrosnąć do 5,9%, aż do aktualnych 5%, które są granicznym progiem wyborczym. 

Frekwencja

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę frekwencja wyniosłaby 50,1%. Wśród deklarujących chęć wzięciu udziału w wyborach 36% odpowiedziało “Zdecydowanie tak”, natomiast kolejne 14,1% “Raczej tak”. Na drugim biegunie jest 49,3% respondentów, z których 28% odpowiedziało “Zdecydowanie nie”, a 21,3% “Raczej nie”. Niezdecydowanych jest 0,6%.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *