W Polskę idziemy! (część trzecia)

Trzecia (ostatnia) część naszego przeglądu letnich aktywności partii politycznych.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Lato z Konfederacją

„Wakacje z Konfederacją” – to hasło znane nam jest już z wcześniej aniżeli jedynie z aktywności Konfederacji w bieżącym roku. Akcja toczyła się już w zeszłym roku, na fali startu Krzysztofa Bosaka w wyborach prezydenckich. W ramach „Wakacji z Konfederacją” zorganizowany został wtedy objazd nadmorskich miejscowości turystycznych i otwarte spotkania z liderami formacji.

Tegoroczne letnie aktywności Konfederacji przybrały jeszcze większego rozmachu. Za ich inaugurację należy uznać konwencję programową partii zorganizowaną 4 lipca, na której zaprezentowano hasło oraz założenia nowego programu – „Polska na Nowo”. „Rozpoczynamy promowanie naszej alternatywy dla slajdów Polskiego Ładu” – chętnie podkreślali politycy Konfederacji na spotkaniu w Warszawskim Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.

Konfederacja zdecydowanie zainwestowała zatem w silny akcent odpowiedzi na promowany przez rząd „Polski Ład” (o czym pisaliśmy dwa tygodnie temu TUTAJ), stawiając przy tym na zdecydowany sznyt podatkowy i gospodarczy. Konfederaci podeszli do sprawy z rozmachem akcentując mocną potrzebę naprawy gospodarczej nie tylko po pandemicznych obostrzeniach, lecz także po jej wieloletniej dewastacji przez poprzednie rządzące ekipy. I tak, w „Polsce na Nowo” znajdziemy pięć podstawowych reformatorskich filarów:

  • Niskie i proste podatki
  • Sprawna i dostępna ochrona zdrowia
  • Efektywna i nowoczesna edukacja
  • Niższe koszty życia
  • Państwo Prawa

Jak to często w przypadku Konfederacji bywa, możemy tam znaleźć wiele progresywnych i wolnorynkowych postulatów takich jak m.in. zlikwidowanie 15 podatków, podniesienie kwoty wolnej od podatku do 12-krotności płacy minimalnej czy dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Konfederaci proponują również redukcje VAT-u oraz akcyzy na paliwo oraz likwidację opłaty emisyjnej i paliwowej aby, według wyliczeń jej działaczy cena za litr paliwa spadła do ok. 4 zł. Są to zatem propozycje brzmiące kusząco, zwłaszcza wobec szalejącej drożyzny i niepewności związanej z podnoszeniem kolejnych opłat i podatków w meandrach „Polskiego Ładu”. Czy okażą się chwytliwe i przekonujące dla wyborców? Z tym należałoby poczekać do finiszu letniej kampanii oraz jesiennych sondaży – te ostatnie zdają się być aktualnie mocno zdominowane przez tzw. „efekt Tuska”.

Dlatego Konfederaci nie próżnują i dalej jeżdżą po kraju. Już na samej programowej konwencji było mocno „piknikowo”: z otwartym wstępem dla wszystkich, przy muzyce, z Food Truckami czy balonikami. Pojawiły się nawet głosy i opinie, że taka forma łączenia prezentacji programu z aktywnością na świeżym powietrzu może nie być do końca odbierana poważnie przez obywateli. Z wyjaśnieniem przybył poseł Krzysztof Tuduj tłumacząc: “Nie boimy się [takiego odbioru przez ludzi – przy. red.], dlatego że Konfederacja ma być blisko ludzi. Politycy powinni być blisko ludzi, aby tych ludzi rozumieć.”

„Wakacje z Konfederacją” to, podsumowując, ogólnopolska trasa posłów i liderów Konfederacji, którzy spotykają się z obywatelami i promują swój program. Liderzy formacji znów pojawią się nad morzem, lecz także i na Mazurach i w górach (czyli w regionach w które rządowe covidowe obostrzenia uderzyły najbardziej). Na trasie jest prawie 30 miejscowości; łącznie to około 50 róznych wydarzeń w luźnej, przyjemnej, letniej atmosferze. „Spotykamy się z ludźmi i opowiadamy o naszym programie sprzątania po lockdownie. W luźniej atmosferze urlopowej rozmawiamy o naszych pomysłach na przywrócenie w Polsce normalności. Konfederacja od początku była blisko ludzi i jest prawdziwą alternatywą dla kłótni między Kaczyńskim a Tuskiem” – podsumowuje dla naszej redakcji Alicja Grubba, szefowa klubu Konfederacji we Władysławowie. 

Konstytucja w drodze

Tour de Konstytucja to, jak głosi sam organizator „wydarzenie dla wszystkich demokratów z udziałem artystów, prawników, osób zaufania społecznego i wolontariuszy. Ten innowacyjny, obywatelski cykl wydarzeń z ideą demokracji i z edukacją obywatelską dociera do dużych miast, ale przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wiosek w całej Polsce. Uważamy, że dzisiaj priorytetem dla wszystkich organizacji obywatelskich jest dialog, ale prowadzony na poziomie najmniejszych skupisk ludzkich jak sołectwo, wioska, rodzina, grupa znajomych czy współpracowników. Dość traktowania rozmowy o konstytucji jako okazji do dzielenia społeczeństwa!”

Podsumowując – event jest spontaniczną inicjatywą środowisk prawniczych, które najmocniej dotknęła tzw. reforma sądownictwa autorstwa Zbigniewa Ziobry i Ministerstwa Sprawiedliwości. W ramach głośnego wyrażania swoich obywatelskich opinii, postaw i odczuć w trasę po Polsce ruszyli między innymi:

  • Adam Bodnar, b. Rzecznik Praw Obywatelskich;
  • sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA m.in.; Paweł Juszczyszyn, Maciej Kawałko;
  • prokuratorzy ze stowarzyszenia Lex Super Omnia m.in. Małgorzata Adamajtis, Robert Rybiński, Damian Kordykiewicz;
  • Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris; adw. Patrycja Kasica;

A także artyści, działacze oraz inni ochotnicy (najczęściej lokalni przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości), którzy lokalnie lub tymczasowo wspierają inicjatywę.

Celem, zdaniem organizatorów, jest popularyzacja samej Konstytucji – jej założeń, wartości, których chroni, sposobów jej przestrzegania. Oczywistą alternatywą dla takiego programu jest jej faktyczne stosowanie przez organy władzy ustawodawczej i sądowniczej, które przecież od kilku już lat budzą poważne zaniepokojenie i zastrzeżenia ze strony konstytucjonalistów.

W demokratycznym kraju taka inicjatywa winna zostać uznana za ciekawy, obywatelsko-edukacyjny projekt mający na celu przybliżyć lokalnym społecznościom pojęcia i terminy na pozór od nas odległe w codziennym życiu. W Polsce jednak projekt już wywołuje duże kontrowersje, choć mamy dopiero połowę lata (choć z drugiej strony większość trasy TdK mamy już za sobą). Kontrowersję oraz liczne interwencje (m.in. ministra edukacji Przemysława Czarnka) wywołały „akty indoktrynacji” do jakich miało dojść w Dobczycach w Małopolsce, gdzie na trasie i w miejscu happeningu znalazła się grupa przedszkolaków, którym wręczano polskie flagi. Kontakt z Konstytucją i środowiskiem prawniczym jako indoktrynacja? Redakcja Do Rzeczy była oburzona faktem, iż podczas spotkania sędzia Waldemar Żurek opowiadał dzieciom, że prezydent Duda złamał prawo i może go za to w przyszłości osądzić Trybunał Stanu. Lekcja obywatelskiej edukacji w terenie oburzająca? Cała ta sytuacja zdaje się mówić więcej (niestety) o samym ministerstwie edukacji i o sposobie sprawowania władzy tamże, aniżeli o TdK i jego programie.

A Tour de Konstytucja jechało dalej i nie zwalniało tempa. I nie skupiało się wyłącznie na samej Konstytucji i konstytucyjności – debatowano także m.in. o sytuacji międzynarodowej naszego kraju. – Robię to dla moich dzieci i wnucząt, które dorastają. Chodzę na każdy protest w Szczecinie od 2015 roku. Przeżyłam wiele ustrojów, wiele partii rządzących, ale tak źle nie było nawet za komuny – mówiła Gazecie Wyborczej pani Renata, uczestniczka spotkania w Szczecinie. Na tym samym wydarzeniu do dyspozycji gości były liczne atrakcje, także i dla najmłodszych; na placu Solidarności stanęło na przykład stoisko ze słodkościami, a dzieci miały wyznaczoną strefę, gdzie mogły wykazać się artystycznie.

Wielki finał TdK odbędzie się 8 sierpnia w Warszawie.

Patronat nad Tour de Konstytucja objął Adam Bodnar. Głównym organizatorem jest Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Współorganizatorzy to m.in: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Komitet Obrony Demokracji, Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris czy Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

W poprzednich częściach naszego raportu pisalismy o:

Prawo i Sprawiedliwość (Polski Ład), Platforma Obywatelskia – CZĘŚĆ PIERWSZA

Ruch Polska 2050, Ruch Wspólna Polska/Campus Polska Przyszłości – CZĘŚĆ DRUGA

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *