Wspólna Polska, zamiast Nowej Solidarności

Kolejny wpis chciałbym poświęcić inicjatywie Rafała Trzaskowskiego. Tydzień po przegranych w drugiej turze wyborach prezydenckich na wiecu w Gdyni 17 lipca 2020 roku Rafał Trzaskowski ogłosił stworzenie ruchu obywatelskiego:

“Podejmuję się stworzenia ruchu obywatelskiego, dlatego że partie nie wystarczą. Jeżeli ktokolwiek dzisiaj narzeka na partię polityczną, to ja mam jedną odpowiedź – zapisujcie się masowo i zmieniajcie partie polityczne, tak, żeby one były bardziej otwarte i bardziej demokratyczne, bardziej uśmiechnięte. Ale jeżeli nie, jeżeli nie chcecie się zapisać do partii, to chodźmy razem, stwórzmy ruch obywatelski, który razem z samorządami, organizacjami pozarządowymi, ośrodkami analitycznymi, ludźmi dobrej woli będziemy tworzyć podstawy do tego, żeby bronić społeczeństwa obywatelskiego i wszystkich niezależnych instytucji. Zróbmy to razem”.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Deklaracja ta rozpoczęła falę spekulacji, jaki ma być nowy ruch, czy będzie faktycznie około partyjny, wszak tworzy go wiceszef partii, jaką nazwę będzie miał, jaki program i wiele, wiele innych. Pomimo ogromnego entuzjazmu związanego z wynikiem wyborczym, od samego początku widoczny był umiarkowany optymizm związany z pomysłem tworzenia takiej inicjatywy. W sondażach odnośnie szans na powodzenie inicjatywy, głosów za zwykle było poniżej 50%, tak jak w przypadku ankiety przeprowadzonej przez portal trojmiasto.pl.

33% głosujących opowiedziało się ‘za’ tworzeniem ruchu, 13% odpowiedziało, że trudno powiedzieć, 9% stwierdziło, iż większe szanse ma Szymon Hołownia, a aż 45% głosujących zwróciło uwagę, że R. Trzaskowski jest politykiem, co zaburza koncepcję bezpartyjnego ruchu.

źródło: trojmiasto.pl

Trzecia, w teorii najmniejsza składowa jest bardzo istotnym elementem. Szymon Hołownia po pierwszej turze wyborów, gdzie zajął trzecie miejsce nie wchodząc tym samym do drugiej tury, zapowiedział, że planuje pozostanie w polityce oraz utworzenie ruchu społecznego. Patrząc przez ten pryzmat pomysł R. Trzaskowskiego okazuje się nie tylko nieinnowacyjny, ale wręcz kalką wcześniejszej zapowiedzi Hołowni. Dodając do powyższych elementów ostatni puzzel, czyli fakt, że R. Trzaskowski jest nadal czynnym Prezydentem Warszawy, można było odnieść wrażenie, że cel jaki przed soba stawia będzie niezwykle ciężki.

Na kolejny ruch Rafała Trzaskowskiego i jego inicjatywy trzeba było czekać, ąz do końca sierpnia, kiedy to ogłoszona została data inauguracji – 5 września. W trakcie okresu pomiędzy ogłoszeniem pomysłu, a inauguracją upłynęło dużo czasu, który nie działał na korzyść Prezydenta Warszawy. Po pierwsze stopniowo stygł entuzjazm z kampanii wyborczej, a w związku z tym wzrastał pesymizm odnośnie powodzenia inicjatywy. Po drugie w kraju (kwestie LGBT, podwyżki dla posłów et.) oraz nie tylko (sytuacja na Białorusi) wymagały jakiejś reakcji ze strony lidera nowo powstającego ruchu, a tymczasem słychać było głuchą ciszę. Do mediów przenikały informacje, że R. Trzaskowski wybrał się na wakacje, co oczywiście po ciężkiej kampanii jest zrozumiałe, ale nie wpływa dobrze pod kątem tworzenia nowego bytu. Po trzecie w tle prężnie działał Szymon Hołownia: pod koniec lipca ogłosił start swojego ruchu, think-tanku, przedstawił założenia na pierwsze 100 dni działalności, oraz aktywnie komentował oraz odnosił się do najważniejszych spraw dziejących się w kraju i zagranicą. Rafał Trzaskowski odpoczywał, gdy u boku rósł w siłę główny konkurent na scenie społecznej.

Kiedy już w końcu minęły wakacje, i zbliżała się data data inauguracji, ponownie do R. Trzaskowskiego nie uśmiechnęło się szczęście. Awaria “Czajki” w zarządzanej przez niego Warszawie spowodowała, że start ruchu musiał zostać odsunięty na dalszy plan. Kolejna data? Bliżej nieznana.
W końcu 17 października, równo trzy miesiące po ogłoszeniu pomysłu utworzenia ruchu, udało się zorganizować inaugurację. Ruch, który medialnie przez trzy miesiące istniał pod nazwą “Nowa Solidarność” i takiej nazwy

 spodziewali się wszyscy, niespodziewanie został zgłoszony pod szyldem “Wspólna Polska”. Podczas ogłaszania pomysłu oraz daty startu na 5 września, pewnie wszyscy spodziewali się wielkiego wydarzenia, duża sala, telebimy, lasery i co dusza zapragnie, jednakże ze względu na sytuację pandemiczną i ogłoszenie (nomen omen od 17.10) Warszawy jako strefy czerwonej, całe wydarzenie musiało zostać przeniesione do internetu. Odnośnie kwestii wizualnych i moich spostrzeżeń napiszę o tym w dalszej części. Ważniejszym aspektem jest program ruchu zaprezentowany przez Rafała Trzaskowskiego.

Przechodząc do meritum, czyli inauguracji i programu na początku dlaczego nie Nowa Solidarność, a Wspólna Polska? Sam Rafał Trzaskowski tłumaczy to:

“Zdecydowałem, że nasz ruch będzie nazywał się Wspólna Polska, bo po prostu wierze we wspólną Polskę. Można odnieść wrażenie, że podzieliliśmy się już na stałe, ale ja wierzę, że są takie wartości, które są dla nas wspólne”.

Po wyjaśnieniu nazwy należy przejść do programu wraz z kilkoma słowami komentarza:

1. Służba zdrowia
– 6% PKB na służbę zdrowia,
– szczepionki dla seniorów powyżej 65 roku życia,
– darmowe parkingi dla pracowników służby zdrowia,
– darmowe bilety komunikacji miejskiej,
– mieszkania wypoczynkowe dla ratowników medycznych,
– program posiłków dla pracowników ochrony zdrowia.
2. Edukacja
– program “Nowoczesna szkoła”,
– darmowe żłobki i przedszkola,
– zapewnienie opieki psychologicznej dla dzieci.
3. Związek zawodowy “Nowa Solidarność”
– upomnienie się o prawa samozatrudnionych i ludzi wolnych zawodów,
– stabilne prawo, żeby składki ZUS nie rosły z dnia na dzień,
– prawo do urlopów i zwolnień lekarskich ludzi samozatrudnionych i bez umów o pracę.
4. Klimat
– fundusz grantowy dla młodzieży, która chce zorganizować akcję, szkolenie, czy happening (1.000zł – 5.000zł),

Pierwsze inicjatywy
– doraźne kroki walki z epidemią,
– zbieranie podpisów pod ustawą o edukacji,
– wspieranie walki z katastrofą klimatyczną,
– walka o miejsca pracy.

Patrząc chłodnym okiem na powyższy program można odnieść wrażenie, że jest to program stricte polityczny pasujący bardziej do partii, która planuje wygrać wybory. 

źródło: PAP / Radek Pietruszka

Ruch obywatelski nie ma mocy sprawczej, żeby choćby podnieść wydatki na służbę zdrowia. Pozostałe aspekty również można odebrać jako propozycje dla samorządowców, którzy dołączając na początku do ruchu docelowo myślą o życiu partyjnym. Czy będzie to kontynuacja PO? Nie wiadomo.

Osobiście nie jestem przeciwnikiem tego ruchu, wręcz przeciwnie, każda inicjatywa, która ma na celu zaangażowanie do współpracy obywateli, odsuwając na dalszy plan interes partyjny zawsze będzie przeze mnie wspierany. Żeby i w tym wypadku tak się stało zależy od wielu czynników, ale najważniejszym jest, że Rafał Trzaskowski musi spróbować odciąć się do Platformy, pokazać swoją niezależność i chęć pracy poza partią. Wiele razy podczas inauguracji przewijało się hasło “musimy być przygotowani do wygrania wyborów”, co niestety nie zwiastuje, że ruch ten ma na celu ogromne społeczne zaangażowanie, a istotnie jest elementem politycznym.
Na plus działa zaangażowanie wielu samorządowców, którzy w odpowiedni sposób sprawdzają się w działalności na rzecz swoich ośrodków jak chociażby Jacek Sutryk (Prezydent Wrocławia), czy Hanna Zdanowicz (Prezydent Łodzi). Ze wsparciem takich osób można spodziewać się realizacji na poziomie samorządowym wielu inicjatyw. Osobiście zabrakło mi przekazu, dla “szarych” obywateli, jakie planowane są inicjatywy, jak ma działać ruch z ich perspektywy.

Kilka słów jeszcze odnośnie wizualnej kwestii inauguracji. Osobiście spodziewałem się, że będzie to wydarzenie zaplanowane, zorganizowane w najmniejszych szczegółach z tzw “pompą”, “na bogato”. Tymczasem poczynając od studia, które bliżej przypominało studio telewizji informacyjnej, z ekranem, przed którym Rafał Trzaskowski wyglądał bardziej jak dziennikarz, aniżeli lider nowo powstającego ruchu. Złośliwi na Twitterze porównywali go w tej pozycji do prezentera pogody i niestety dla Prezydenta Warszawy niestety coś w tym jest.

Oczywiście każdy jest mądry krytykując, a jak ma zaproponować coś od siebie słychać cichą pustkę. Nie chcąc należeć do tego grona pozwolę sobie zaprezentować jak ja bym to widział.

Przede wszystkim kolorystyka, za jasne studio, ja bym to zrobił w większej sali, ze sceną, ciemne tło,

źródło: YT / Onet News

reflektory skierowane na głównego bohatera podkreślając, że to on jest tu aktorem pierwszoplanowym. Łączenia z gośćmi – należało wyposażyć ich w tło związane z logo ruchu, wszystko na profesjonalnie, bo nie chcę się bardzo czepiać, ale naprawdę tło pokoju z rozbebeszonym łóżkiem nie podnosi rangi tego wydarzenia. Następny aspekt, to wypowiedzi osób wspierających. Rozumiem stres przed kamerą, ale niejednokrotnie wyglądało to jakby czytali z kartki, a nie mówili szczerze. Lepiej było zaplanować to w formie krótkich form, tzw. shotów z konkretną myślą. Byłoby bardziej energicznie.

Całość wyglądała dla mnie stosunkowo chaotycznie, co najmniej jakby było to zaplanowane w sobotę rano, a nie przygotowywane od kilku miesięcy. To tak pokrótce, aczkolwiek rozumiem, że każdy może mieć swoje zdanie i nie musi się ze mną zgadzać w tej kwestii.

Wpis ten postanowiłem zakończyć apelem Rafała Trzaskowskiego, którym sam zakończył event inauguracyjny.

“Bądźcie niecierpliwi. Wszystkich dzisiaj trzeba motywować do walki, do poświęceń. Motywujmy siebie nawzajem, tylko jedna prośba, róbmy to, w sposób konstruktywny. Ścigajmy się poprzez działanie, a nie poprzez pretensje, czy niezdrową rywalizację”. 

Bacznie będę obserwować działalność nie tylko tego ruchu, ale każdego który powstaje od Polski2050 Szymona Hołowni, przez Wspólną Polskę Rafała Trzaskowskiego, po zapowiadane ruchy, które mają powstać z inicjatywy Lewicy. 

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *